Fot. Adobe Stock

Poznań/Naukowcy UAM chcą zastąpić zwykły plastik materiałem z fusów kawowych

Dać kawowym fusom drugie życie i stworzyć materiały, które mogłyby zastąpić lub zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych wytwarzanych z ropy naftowej – taki jest cel projektu realizowanego przez naukowców z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu.

  • Źródło: Adobe Stock

    Konkurs M-ERA.NET 3 na projekty o nowoczesnych materiałach

    Sieć M-ERA.NET 3 - w tym NCN i NCBR - ogłosiła konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące nauki o materiałach i inżynierii materiałowej. Budżet dla polskich zespołów to 2 mln euro z NCBR i 1,5 mln euro z NCN. Wnioski wstępne można składać do 14 maja.

  • Dr hab. inż. Dariusz Garbiec. Źródło: Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny
    Technologia

    Proszek, który podbije kosmos

    Jest niezwykle wytrzymały, łączy w sobie najlepsze cechy metali i ceramiki i może polecieć w kosmos. Naukowcy z Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego opracowali właśnie nową, tańszą i szybszą metodę wytwarzania tzw. materiału fazy MAX.

  • Zdjęcie z mikroskopu elektronowego struktury przykładowej nanowłókniny w powiększeniu 2500 razy. Fot. Jakub Włodarczyk
    Technologia

    Leki w formie nanowłókniny – z kontrolowanym uwalnianiem substancji

    Naukowcy z PAN opracowali nanowłókninę, która pozwala na kontrolowane uwalnianie leku. Odpowiednie wytworzenie i „zaprogramowanie” tego systemu sprawia, że substancja lecznicza może być dawkowana przez określony czas i trafiać w konkretne miejsce.

  • 12.04.2023. Prezentacja materiałów, z których można uformować przedmioty do celów agrotechnicznych i ogrodniczych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, 12 bm. Biodegradowalny i zawierający substancje nawożące materiał szybko rozkłada się w glebie i nie generuje mikroplastiku. PAP/Marcin Bielecki
    Technologia

    Szczecin/ Badacze stworzyli materiały, z których mogą powstać m.in. biodegradowalne, nawożące agrotworzywa

    Biodegradowalne i zawierające substancje nawożące materiały, z których można uformować np. doniczki, opracowała dr inż. Magdalena Zdanowicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Materiał szybko rozkłada się w glebie i nie generuje mikroplastiku.

  • Magdalena Wilczopolska i Grzegorz Witold Strzelecki, doktoranci NCBJ, prezentują katody z pierwiastkami używane w badaniach nad wytwarzaniem wieloskładnikowych warstw o wysokiej entropii. (Źródło: NCBJ / Katarzyna Nowakowska-Langier)
    Technologia

    W NCBJ powstają warstwy metaliczne o wysokiej entropii

    Aluminium, tytan, nikiel, niob i wolfram – pięć pierwiastków składa się na warstwy o wysokiej entropii, wyprodukowane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku. Składniki te nie połączyłyby się tak w typowych warunkach termodynamicznych.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Dzięki nowej substancji niemal każdy przedmiot może niszczyć wirusy

    Naukowcy z Korei opracowali materiał, dzięki któremu niemal każde tworzywo sztuczne może nabrać właściwości bakterio- i wirusobójczych. Wśród zastosowań, oprócz sprzętu medycznego, badacze wymieniają wyświetlacze, okna, ubrania, wyposażenie domu czy samochodu.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Sztuczne życie zmiennokształtnych

    „Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii” (Arthur C. Clarke). Naukowcy pracują nad stworzeniem aktywnego materiału, zdolnego przyjąć formę dowolnego przedmiotu lub maszyny. Mocny jak stal, lecz płynnie zmieniający swój kształt – czy terminator T-1000 zapuka niebawem do naszych drzwi?

  • Polscy naukowcy opracowali materiały włókiennicze chroniące przed promieniowaniem UV

    Już wkrótce na polskim rynku pojawić się mogą ubrania chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, uszyte z innowacyjnych materiałów barierowych opracowanych przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Materiały te mogą być też stosowane do produkcji rolet, czy ochrony np. zbiorów muzealnych.

  • Świat

    Materiał, który kurczy się od gorąca

    Wytworzony za pomocą drukarki 3D materiał o złożonej strukturze kurczy się wraz ze wzrostem temperatury – informuje pismo „Physical Review Letters”.

Najpopularniejsze

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Minister Wieczorek powołał nowych członków Rady Narodowego Centrum Nauki

  • Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • Naukowcy poszukają śladów hominidów w wysokogórskich jaskiniach

  • Adobe Stock

    Powstał nowatorski plastik dla druku 3D

  • Webb odkrył nietypową dawną galaktykę

  • Polichlorowane bifenyle jeszcze przed narodzinami mogą powodować problemy psychologiczne i behawioralne

  • Kew Gardens: dziesięć najciekawszych gatunków roślin i grzybów odkrytych w 2024 r.

  • Brazylia/ Amazonia płonie - największe pożary lasów od siedemnastu lat

Fot. Adobe Stock

Kręgi triasowych gadów z ekstremalnie wydłużonymi szyjami były puste w środku

Tanystrofeidy to triasowe gady z ekstremalnie wydłużonymi szyjami. Paleontolodzy wykazali, że ich kręgi szyjne były puste w środku. Jednak w przeciwieństwie do chociażby dinozaurów, w tym przypadku kości nie były wypełnione powietrzem a tkanką miękką.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera