Fot. Fotolia

Większość starzejących się mężczyzn nie wymaga zażywania testosteronu

Zażywanie testosteronu jako hormonalnej terapii zastępczej przez starzejących się mężczyzn stało się popularne w USA, jednak najnowsze analizy nie potwierdzają zasadności takiej kuracji - przekonują w najnowszych zaleceniach specjaliści Amerykańskiego Kolegium Lekarzy (ACP).

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Prof. Mędraś: obniżanie stężenia testosteronu u kobiet prowadzi sport na manowce

    Zalecenia dot. farmakologicznego obniżania stężenia testosteronu u kobiet czy zgody na startowanie tylko w określonych dyscyplinach to nonsens prowadzący sport na manowce - ocenił w rozmowie z PAP prof. Marek Mędraś, endokrynolog i androlog.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Związek pomiędzy giełdą a testosteronem

    Biologia ma silny wpływ na zachowania handlowe pracowników giełdy. Wysoki poziom testosteronu może prowadzić do przeceniania wartości akcji, powstawania baniek spekulacyjnych i krachów - wynika z badania zespołu brytyjsko-kanadyjskiego. Tymczasem większość profesjonalnych inwestorów to młodzi mężczyźni, u których poziom testosteronu jest najwyższy.

  • Testosteron może poprawiać pamięć u kobiet po menopauzie

    U kobiet po menopauzie, które stosują żel z testosteronem, poprawia się pamięć i zdolności werbalne – zaobserwowali naukowcy z Australii.

  • Zawodnicy w czerwieni nie narzekają na brak testosteronu

    Dlaczego tak wielu sportowców, np. lekkoatletów, wybiera na zawody ubrania w kolorze czerwonym? Może to mieć związek ze stężeniem testosteronu w ich organizmach - czytamy w "Psychological Science".

  • Fot. Fotolia

    Testosteron sprzyja uczciwości

    Testosteron wpływa na zachowanie społeczne i jest związany z mniejszą skłonnością do oszukiwania - twierdzą niemieccy naukowcy. Wyniki badania pojawiły się w czasopiśmie "PLos ONE".

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.