DeepSeek oznacza przełom w łatwym dostępie do sztucznej inteligencji, a jednocześnie pokazuje liczne, znaczące ulepszenia, z których z pewnością korzystać będą kolejne systemy. Trwają intensywne prace nad rozlicznymi zastosowaniami SI w biznesie, nauce, technice i codziennym życiu - mówi ekspert Wojciech Ozimek.
Płatny dostęp do internetowych wersji gazet sprawia, że są one inaczej dobierane – informuje pismo „PNAS Nexus”.
Aż 9 proc. polskich nauczycieli i nauczycielek doświadczyło cyberprzemocy lub cyberagresji - ze strony swoich uczniów lub ich rodziców - wynikło z badań dr. hab. Łukasza Tomczyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To temat tabu, a przecież nauczycielom należy się wsparcie - ocenia naukowiec.
Australijscy naukowcy wyliczyli, że wzrost przepustowości łącza internetowego o 1 proc. powoduje wzrost indeksu masy ciała BMI średnio o 1.57 kg/m2, a także wzrost zachorowalności na otyłość - 6,6 proc. Stojące za tym mechanizmy są trywialne – więcej siedzenia i mniej ruchu.
Po czterech minutach od rejestracji na TikToku zaczynają się wyświetlać patotreści - twierdzi ekspert dyżurnet.pl. Tymczasem - jak wynika z raportu NASK - większość rodziców nie wie nawet, że ich dzieci je oglądają.
Wirtualni influencerzy to fikcyjne, wygenerowane postacie, które naśladują wygląd i zachowanie prawdziwych ludzi. Mają miliony followersów. Przez pokolenie Alfa są postrzegani nawet jako bardziej autentyczni niż ci realni, co rodzi wiele wyzwań – podkreśla dr Ada Florentyna Pawlak.
Nowe słowa w mediach społecznościowych mają szansę się utrwalić, jeśli ich twórcą jest użytkownik zajmujący centralną pozycję w sieci – informują francuscy naukowcy na łamach „PLOS”.
Twórca Wikipedii Jimmy Wales powiedział w rozmowie z PAP, że sztuczna inteligencja jeszcze długo nie będzie stanowić alternatywy dla największej encyklopedii internetowej. Dodał, że za jej wiarygodność odpowiada społeczność tworzących ją wolontariuszy.
Fizycy z Instytutu Fotoniki Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze opracowali nowy rodzaj transmitera do przesyłania przez światłowód splątanych fotonów. To osiągnięcie może pozwolić na wykorzystanie światłowodów do budowy kolejnej generacji technologii telekomunikacyjnej – kwantowego internetu.
Liczba małoletnich influencerów stale rośnie; aktywność dziecka w mediach społecznościowych zaczyna się niewinnie, ale ceną internetowej sławy jest stracony czas na rozwój, a nawet wypalenie zawodowe - powiedziała PAP psycholog dziecięcy i wykładowca UW dr Aleksandra Piotrowska.