Fot. Adobe Stock

Naukowcy: lamparty opóźniły awans człowieka na szczyt łańcucha pokarmowego

Ślady zębów lampartów, znalezione na kościach Homo habilis dowodzą, że człowiek nie awansował na szczyt łańcucha pokarmowego tak szybko, jak sądzono do tej pory - twierdzą naukowcy z Hiszpanii i USA. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Annals of the New York Academy of Sciences”.

  • Scena konfliktu między lampartem a górnoplejstoceńskim konkurentem, wilkiem jaskiniowym. Rysunek W. Gornig (fragm.)
    Życie

    Szczątki lamparta z Jaskini Radochowskiej mają ponad 40 tys. lat

    Szczątki kopalnego lamparta, znalezione w Jaskini Radochowskiej (Dolny Śląsk), mają 43-42 tys. lat - ustalili naukowcy z Polski i Włoch. Sugerują, że w czasach występowania tego drapieżnika klimat regionu był względnie ciepły i wilgotny.

  • PAP/EPA © 2012 / ROLF VENNENBERND

    WWF: cztery lamparty giną co tydzień w Indiach

    Co najmniej cztery lamparty giną w każdym tygodniu z rąk kłusowników w Indiach – wynika z nowego raportu organizacji ochrony przyrody WWF.

Najpopularniejsze

  • Penelopa i Odyseusz, obraz Johanna Heinricha Wilhelma Tischbeina z 1802 r. Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Historyk: Penelopa nie zawsze była przedstawiana jako wierna małżonka Odysa

  • Olsztyn/ Miasto chce zbadać największe jezioro, by możliwe było oczyszczenie z moczarki

  • Prof. Figlerowicz: genetyka Piastów to wielka i skomplikowana mozaika, będziemy ją dalej odtwarzać

  • Matematyk: w nieprzewidywalności świata kryje się klucz do rozwoju

  • Prof. Pałys dla PAP: nowe rozporządzenie o liście czasopism to krok ku równowadze, ale i eksperyment

  • Fot. Adobe Stock

    Prawie wszystkie roślinne alternatywy dla mięsa zawierają mykotoksyny

  • Neandertalscy dentyści leczyli próchnicę już prawie 60 tys. lat temu

  • Chemikalia obecne w środowisku mogą zakłócać rozwój kości u niemowląt

  • Zespół policystycznych jajników opóźnia menopauzę

  • Japonia/ W 2025 r. odstrzelono rekordową liczbę 14 tys. niedźwiedzi

Fot. Adobe Stock

Susza/ Ulewne deszcze i fale upałów to dwie strony zmiany klimatu

Średnia roczna temperatura w Polsce od połowy ubiegłego wieku wzrosła o ponad 2 st. C - wynika z danych IMGW-PIB. Skutkiem są częstsze i bardziej intensywne fale upałów, susze oraz nawalne opady deszczu powodujące powodzie błyskawiczne i podtopienia.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera