25.0.2024.  EPA/YAHYA ARHAB

Naukowcy przedstawili nową teorię nt. powstania Księżyca

Badania niemieckiego zespołu wskazują, że materiał tworzący Księżyc niemal w całości pochodzi z Ziemi. Prawie nie ma w nim Tei – ciała, które miało zderzyć się z naszą planetą, tworząc Srebrny Glob.

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek
    Kosmos

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

    Pionierka polskiej astrofizyki, współtwórczyni Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach, pierwsza kobieta w zarządzie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Prof. Wilhelmina Iwanowska potrafiła wytworzyć klimat szacunku wokół nauki, ale i wprowadzić dyscyplinę - wspomina prof. Andrzej Strobel.

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 16.01.2025
    Kosmos

    Ekspert o Starshipie: wybuchu rakiety nie należy traktować jako porażki

    W nowym Starshipie połączono ze sobą różne, ważne zmiany, które razem mogły nie zadziałać – ocenił dr Tomasz Barciński z CBK PAN, komentując czwartkowy test megarakiety, która rozpadła się podczas lotu. Jego zdaniem wybuchu rakiety nie należy traktować jako porażki - była to kolejna lekcja dla firmy SpaceX.

  • EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 14.01.2025
    Świat

    USA/ Firma Jeffa Bezosa przeprowadziła udany start rakiety New Glenn

    Firma miliardera Jeffa Bezosa, Blue Origin, w czwartek rano czasu polskiego przeprowadziła udany start rakiety New Glenn. To kolejny etap w rywalizacji z firmą SpaceX Elona Muska w branży kosmicznej.

  • Mapa gwiazd Galaktyki wykonana przez misję kosmiczną Gaia zawiera prawie 2 miliardy obiektów. ESA/Gaia/DPAC Licencja CC BY-SA 3.0 IGO
    Kosmos

    Po 11 latach kończy się kosmiczna misja Gaia, jej dane będą analizowane przez lata

    Po 11 latach pracy sonda kosmiczna Gaia zakończyła skanowanie nieba. Zebrane przez nią dane będą analizowane jeszcze przez lata. Już teraz zmieniły wiedzę o Drodze Mlecznej i okolicznym Wszechświecie - podkreślają naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego UW, biorący udział w tym projekcie ESA.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

    Prof. Koji Murata z Uniwersytetu w Kioto, autor LignoSata - pierwszego drewnianego satelity, wygłosi we wtorek wykład otwarty w ramach Seminariów Inżynierskich Centrum Badań Kosmicznych PAN. Spotkanie będzie dostępne online.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Creotech Instruments ma umowę z Europejską Agencją Kosmiczną

    Creotech Instruments ma umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu "Space Based Observation Mission (SBOM) Feasibility Study", w którym Creotech Instruments jest liderem - podała spółka w komunikacie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Załoga ISS mogłaby witać Nowy Rok 16 razy

    Astronauci i kosmonauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) mogliby witać Nowy Rok aż 16 razy, ponieważ stacja orbitalna okrąża Ziemię co 90 minut - obliczył holenderski portal Scientias. Jednak nie wypiją szampana, bo na ISS obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu.

  • 31.05.2017 EPA/TANNEN MAURY
    Świat

    NASA: sonda Parker zbliżyła się na najmniejszą odległość od Słońca

    Sonda Parker przeleciała we wtorek zaledwie 6,1 mln km od powierzchni Słońca, co oznacza zbliżenie się do naszej gwiazdy na najmniejszą odległość w historii – poinformowała w piątek amerykańska agencja kosmiczna NASA. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym burz słonecznych, które mogą wpływać na systemy komunikacyjne na Ziemi.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Wenus i Jowisz wcielą się w rolę „pierwszej gwiazdki” wigilijnej

    Według polskiej tradycji wieczerzę wigilijną zaczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Często bywa, iż rolę „gwiazdki” biorą na siebie planety. Tak też nastąpi w tym roku - z Wenus i Jowiszem.

Najpopularniejsze

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów

  • Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

  • Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Najstarsze, największe, najważniejsze - znamy zwycięzców „Archeologicznych Sensacji 2024"

  • Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ  16.01.2025

    USA/ Rakieta Starship rozpadła się podczas siódmego lotu testowego

  • Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

  • Indie/ Pierwszy test dokowania dwóch satelitów zakończony sukcesem

  • Białko MCJ kluczowe dla spalania tłuszczu

  • Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

Fot. Adobe Stock

Psycholożka: Blue Monday nie istnieje; to chwyt marketingowy

Blue Monday, rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku, który przypada w trzeci poniedziałek stycznia, nie istnieje – przypomina psycholożka dr Magdalena Nowicka z Uniwersytetu SWPS. Był to chwyt marketingowy i został wyznaczony bez użycia rzetelnej metodologii naukowej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera