Fot. Fotolia

Eksperci: warto refundować kolejne szczepienia, wszystkie są opłacalne

Wszystkie szczepienia są efektywne kosztowo, dlatego warto je refundować z budżetu państwa – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Warszawie prof. Ron Dagan z centrum medycznego uniwersytetu w Beer Szewie w Izraelu.

  • Fot. Fotolia

    Sejm nie głosował nad projektem ws. kształcenia lekarzy wojskowych

    Z porządku piątkowych głosowań zdjęto punkt dotyczący większego wpływu ministra obrony narodowej na kształcenie wojskowych kadr medycznych na Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi i szerszą możliwość jego dofinansowywania.

  • Fot. Fotolia

    Sejm nie głosował nad projektem ws. kształcenia lekarzy wojskowych

    Z porządku piątkowych głosowań zdjęto punkt dotyczący większego wpływu ministra obrony narodowej na kształcenie wojskowych kadr medycznych na Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi i szerszą możliwość jego dofinansowywania.

  • Zdrowie

    Rektor GUM: pierwsi pacjenci nowego szpitala - w przyszłym roku

    W przyszłym roku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej powinno przyjąć pierwszych pacjentów - przewiduje rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Marcin Gruchała. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że budowa w Gdańsku to jedna z priorytetowych inwestycji.

  • UKSW i WIM w ciągu dwóch lat utworzą Wydział Medyczny

    Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wojskowy Instytut Medyczny w ciągu dwóch lat mają utworzyć w Warszawie Wydział Medyczny. List intencyjny w tej sprawie podpisano w czwartek w siedzibie uczelni.

  • Gowin bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza forsować płatnych studiów medycznych

    Szef resortu nauki, wicepremier Jaroslaw Gowin zadeklarował w poniedziałek, że w sprawie płatnych studiów medycznych "bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierza żadnych rozwiązań forsować na siłę". Dodał, że minister Konstanty Radziwiłł jest przeciwny jego propozycji.

  • Gowin proponuje płatne studia medyczne; resort zdrowia - pomysł wymaga analiz

    Zdaniem wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina studia medyczne powinny być płatne - studenci otrzymywaliby stypendia, które później musieliby odpracować w kraju. Resort zdrowia poinformował PAP, że nie jest krytyczny wobec tej propozycji; wymaga ona analiz.

  • Klinikę "Budzik" dla dorosłych, pomagającą dorosłym pacjentom w śpiączce otwarto w kompleksie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk 21.12.2016
    Zdrowie

    Klinika "Budzik dla dorosłych" otwarta, pierwszy pacjent już wybudzony

    Przy olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim otwarto w środę klinikę "Budzik dla dorosłych". Mimo braku kontraktu z NFZ klinika ma pod opieką dwie osoby, którym w ostatnim czasie wszczepiono stymulatory. Udało się też wybudzić innego chorego.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Białystok/ Pierwsza w kraju operacja dwóch zastawek serca

    Operację naprawy kilkunastoletniej, sztucznej zastawki mitralnej i wstawienia zastawki aortalnej serca przeprowadzili u 75-letniej pacjentki lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. To pierwsza taka operacja w Polsce.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Wracają staże podyplomowe lekarzy - prezydent podpisał ustawę

    Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty - zakłada ustawa podpisana w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Najpopularniejsze

  • Łódź, 02.07.2025. Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

    Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • Ekspert: Polska ma nie tylko bursztyny, ale i złoto, szafiry, minerały promieniotwórcze

  • Prof. Wojdacz: polskia epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Naukowiec: epigenetyka jest często narzędziem sprzedaży pseudonaukowych produktów

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Badanie: odtwarzanie mokradeł już po roku przynosi korzyści dla klimatu

  • WHO: ponad 211 tys. przypadków cholery odnotowano na świecie do maja 2025 r.

  • Naukowcy: średniowieczna medycyna była całkiem zaawansowana

Fot. Adobe Stock

Entomolog: ugryzienie kleszcza może okazać się „antymięsną szczepionką”

Niektóre składniki śliny kleszcza sprawiają, że możemy stać się wrażliwi m.in. na wołowinę, wieprzowinę, baraninę czy dziczyznę – powiedział PAP prof. Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW. Dobra wiadomość jest taka, że nie na każdego ta „antymięsna odkleszczowa szczepionka” działa tak samo - dodał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera