Fot. Adobe Stock

Coraz mniej małży, czyli jak wymierają superorganizmy

Małże to niezwykłe organizmy, które od milionów lat dominują w ekosystemach wodnych - od głębin oceanów po źródła potoków. Są długowieczne, niektóre gatunki żyją nawet kilkaset lat. Mimo to w ostatnich dekadach ich liczebność drastycznie maleje. Nowe badania polskich naukowców – dr. hab. Tadeusza Zająca i dr hab. Katarzyny Zając, profesorów Instytutu Ochrony Przyrody PAN - rzucają światło na przyczyny tego zjawiska.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Małżowe światłowody

    Dzięki wbudowanym w muszle soczewkom i światłowodom małże zwane sercówkami (Corculum cardissa) mogą doświetlać swoje symbiotyczne glony – informuje pismo „Nature Communications”.

  • Jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków z rodziny kulkówkowatych - kruszynka delikatna (Sphaerium lacustre; na wierzchołku występuje charakterystyczna czapeczkowata muszelka larwalna) i jej siedlisko - rzeka Mogielnica. Fot. D. Halabowski
    Życie

    Biolog: czas wypełnić lukę w wiedzy o małych europejskich małżach kulkówkowatych

    Mają średnicę od kilku milimetrów, żyją w osadzie na dnie cieków i zbiorników wodnych i można je pomylić z drobnymi kamykami – europejskie małże z rodziny kulkówkowatych wciąż są słabo poznane, choć wiedza na ich temat może się przydać np. w ocenie stanu wód – wskazuje dr Dariusz Halabowski.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Finlandia/ Trwa akcja ratowania rzadkiego gatunku małża

    Ponad 4 tys. sztuk perłoródki rzecznej zostało wyłowionych z potoku w północno-wschodniej Finlandii w ramach operacji ratunkowej po tym, gdy ciągnik leśny Stora Enso, światowego potentata w branży papierniczej, rozjechał naturalne siedlisko tego słodkowodnego małża objętego ścisłą ochroną.

  • Brzeg jeziora Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce; Adobe Stock
    Życie

    Badania biologów UŁ: inwazyjne skorupiaki kiełże wypierają z mazurskich jezior rodzime gatunki

    Kiełże, inwazyjne skorupiaki, wypierają z mazurskich jezior rodzime gatunki, zagrażają innym bezkręgowcom, a mogą nawet zjadać jaja ryb, mając negatywny wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu; do tego przemieszczają się "na stopa" – wynika z badań prowadzonych przez biologów Uniwersytetu Łódzkiego.

  • Fot. T.Zając. Źródło: IOP PAN/Facebook
    Życie

    Polacy rozwiązali problem bliźniaczych gatunków wśród europejskich małży

    Skójka gruboskorupowa (Unio crassus), którą uważano za jeden z gatunków słodkowodnych małży, to w rzeczywistości aż 12 różnych gatunków - udowodnił międzynarodowy zespół badawczy z udziałem dwojga Polaków.

  • Żródło: www.iop.krakow.pl
    Życie

    Podwózka drapieżnej najady – taksówka wewnątrz ciała ryby

    Kłapiąca muszla, ogromne zębiska i długa lepka nić pomagają drapieżnym larwom małży - skójki ulokować się w skrzelach ryby, aby przepłynąć duże odległości. Polscy badacze wyjaśnili tajemnicę dziwnych strumieni wody, którymi samica nęci ryby - podobnie jak wędkarze łowiący na muchę.

  • Bydgoszcz, 17.07.2015. Małże widoczne podczas niskiego stanu Wisły w Bydgoszczy. (mr) PAP/Tytus Żmijewski
    Życie

    Wskazano zagrożenia dla małży - najszybciej zanikającej grupy zwierząt na świecie

    Małże słodkowodne występują na całym świecie i są bardzo liczne. Są też jedną z najszybciej zanikających - i mało poznanych grup zwierząt na świecie, co utrudnia ich sensowną ochronę. Naukowcy zidentyfikowali właśnie zagrożenia istotne dla ochrony tych zwierząt. Wyniki publikują w "Global Change Biology".

  • Chroniona skójka gruboskorupowa w warunkach górskiej rzeki zarośniętej glonami. Fot.T. Zając
    Życie

    Co będzie, jeżeli na świecie wymrą słodkowodne małże?

    Jakie gatunki małży występują w Europie? Na ile są jeszcze liczne i jaką rolę mogą pełnić w utrzymaniu wysokiej jakości ekologicznej rzek i jezior? Jak zarządzać wodami słodkimi, aby te cenne zwierzęta ochronić? Odpowiedzi na te pytania będą szukać członkowie nowej sieci naukowej CONFREMUS, m.in. Polacy.

  • Fot. Fotolia
    Życie

    Zakaźne nowotwory u małży w Bałtyku?

    Czy nowotwory mogą być zakaźne? Mechanizm zarażania się neoplazją przez małże z Zatoki Gdańskiej sprawdzi badaczka z Uniwersytetu Gdańskiego. Oceni również, w jakim stopniu neoplazja jest związana z zanieczyszczeniem Zatoki Gdańskiej.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej dla PAP: potrzebne przepisy dotyczące kosmosu

  • Czego potrzebują naukowcy, jeśli chodzi o zastosowanie wyników badań? - ankieta

  • EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

  • Naukowcy badają, jak wykorzystać grzybnię w betonie

  • USA/ Harvard pozywa administrację Trumpa za zamrożenie funduszy na badania

  • Francja/ Egiptolog odczytał nieznane dotąd teksty na obelisku na Placu Zgody

  • ESA: powierzchnia mórz ociepla się szybciej niż zakładano

16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

W rozmowie z PAP szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher ocenił, że "wręcz niewiarygodne" jest, jak dużo Europa robi w kwestii odkrywania przestrzeni kosmicznej przy "relatywnie niewielkich środkach", jakimi dysponuje. Jeśli jednak nie zwiększymy finansowania, uciekną nam największe talenty - wskazał.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera