W Japonii wzrosła liczba zakażeń bakterią paciorkowca wywołującą rzadką, ale groźną chorobę - paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) - poinformował Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIID) w Tokio. W 2023 r. w Japonii odnotowano rekordową liczbę zakażeń - 941. Eksperci prognozują, że w 2024 r. może być jeszcze gorzej, biorąc pod uwagę, że od początku br. odnotowano 378 przypadków.
W Oregonie (USA) stwierdzono przypadek dżumy dymienicy u człowieka; prawdopodobnie zaraził się od chorego kota. Dżuma jest tam rzadka, ale już wcześniej się zdarzała - w przeciwieństwie do wirusa Alaskapox. Związany z nim pierwszy przypadek śmiertelny stwierdzono niedawno na Alasce.
Rośnie zagrożenie odrą, najbardziej zakaźną z chorób. Ubiegłoroczny, niemal 45-krotny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa jako "alarmujący".
Minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała zespół ds. monitorowania i oceny sytuacji zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi. Przewodniczącym został prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. dr hab. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych.
Utrata różnorodności biologicznej przyczynia się do przenoszenia patogenów ze zwierząt na ludzi, czyli powstawania tzw. chorób odzwierzęcych. Określenie skali tego zjawiska jest celem międzynarodowego zespołu badaczy.
Do połowy sierpnia 2023 r. odnotowano więcej przypadków różnego typu chorób zakaźnych, niż w analogicznym czasie w latach poprzednich - ostrzega dr hab. Ernest Kuchar. Głównym powodem jest mniejsza odporność po izolacji społecznej w okresie pandemii.
Od 1 stycznia do 30 czerwca potwierdzono w Polsce 514 przypadków świnki – wynika z najnowszych danych o zachorowaniach na choroby zakaźne. W tym samym czasie ubiegłego roku było ich 460.
Nigdy dotąd nie potwierdzono przypadku transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 pomiędzy kotami i z kotów na człowieka - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Piotr Rzymski, profesor UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zastrzega jednak, że wirus ptasiej grypy potrafi dynamicznie się zmieniać, na świecie notuje się coraz więcej gatunków ssaków, które zakaził, a rok temu dowiedziono, że rozprzestrzeniał się pomiędzy norkami na hiszpańskiej fermie.
Wzrasta na przestrzeni ostatnich latach liczba reakcji alergicznych na antybiotyki u dzieci - powiedział PAP dr Michał Sutkowski. W jego ocenie bardzo ważne jest, aby lekarze stosowali antybiotykoterapię tylko wtedy, gdy jest ona konieczna i wskazana. W innym razie nie pomaga się, a można zaszkodzić.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, że zacznie używać nowego terminu "mpox" jako nazwy dla małpiej ospy i wezwała inne kraje do pójścia w jej ślady. Zmiana terminologii jest wynikiem skarg, iż obecna nazwa choroby jest rasistowska i stygmatyzująca.