Fot. Adobe Stock

Dane ze starych sond kosmicznych pomogą nowej misji do Wenus

Na początku dekady 2030-2040 wystrzelona ma zostać amerykańska sonda DAVINCI do zbadania planety Wenus. W ramach przygotowań naukowcy analizują współczesnymi metodami dane zebrane przez starsze próbniki, co czasem doprowadza do nowych odkryć.

  • Źródło: Adobe Stock
    Świat

    USA/ SpaceX planuje wystrzelenie pięciu bezzałogowych misji na Marsa w ciągu dwóch lat

    Amerykańska firma SpaceX planuje wystrzelenie pięciu bezzałogowych misji Starship na Marsa w ciągu dwóch lat – poinformował w niedzielę właściciel firmy Elon Musk na platformie X. Jeśli loty zakończą się sukcesem, w ciągu następnych czterech lat mają zostać uruchomione misje załogowe na tę planetę.

  • Fot. materiały prasowe
    Technologia

    Creotech: misja EagleEye jest w trudnej sytuacji, ale nie jest stracona

    Z wysokim prawdopodobieństwem rozwiązano problem związany z pozycjonowaniem satelity EagleEye - podała firma Creotech w komunikacie. Misja jest "w trudnej sytuacji", ale nie jest utracona - uznała firma.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Polska firma KP Labs weźmie udział w misji M-Argo Europejskiej Agencji Kosmicznej

    Polska firma KP Labs weźmie udział w misji M-Argo Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Zadaniem firmy będzie opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji, w które zostanie wyposażony autonomiczny statek kosmiczny.

  • Kielce, 16.09.2023. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna uczestniczy w zawodach European Rover Challange. PAP/Piotr Polak
    Kosmos

    Prezes POLSA: do końca dekady polska misja kosmiczna będzie na Księżycu

    Kilkanaście miesięcy temu ogłosiliśmy nabór koncepcji na polską narodową misję kosmiczną. Do końca dekady będziemy na księżycu - powiedział PAP.PL prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podczas zawodów łazików robotycznych European Rover Challenge w Kielcach.

  • Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a wykonane 8.10.2022 r. Przedstawia materię wyrzuconą z powierzchni Dimorphosa. Wykonano je 285 godzin po celowym uderzeniu w obiekt przez amerykańską sondę DART, które nastąpiło w dniu 26.09.2022 r. Źródło: NASA/ESA/STScI/Hubble.
    Świat

    NASA: uderzenie w planetoidę zmieniło jej orbitę

    NASA ogłosiła, że analiza danych z ostatnich dwóch tygodni wskazuje na to, że uderzenie sondy DART w planetoidę Dimorphos, zmieniło orbitę obiektu. Był to test obrony planetarnej przed potencjalnymi przyszłymi zagrożeniami od asteroid.

  • Artystyczna ilustracja pokazująca amerykańską sondę DART oraz włoskiego satelitę LICIACube w pobliżu planetoidy podwójnej Didymos. Źródło: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben.
    Świat

    USA/ NASA: Misja DART zdołała po raz pierwszy w historii zmienić kurs planetoidy

    NASA potwierdziła we wtorek, że zderzając w ramach misji DART pojazd kosmiczny z planetoidą Dimorphos zmieniła jej trajektorię, a efekt był nawet większy od oczekiwanego. "NASA udowodniła, że jest poważnym obrońcą planety" - ogłosił szef agencji Bill Nelson.

  • Fot. Fotolia
    Kosmos

    W sobotę start misji NASA z udziałem Polaków

    Na sobotę 5 maja ok. godziny 13:00 czasu polskiego zaplanowano start misji NASA InSight, poświęconej badaniom głębokiego wnętrza Marsa. Na Czerwoną Planetę trafi m.in. instrument Kret HP3, którego najważniejsze elementy wykonali Polacy.

  • Kosmos

    Polacy przeprowadzą analogową misję marsjańską w USA

    Polscy naukowcy przeprowadzą dwutygodniową, analogową misję marsjańską EXO.17. Powierzchnię Marsa będzie imitował ośrodek Mars Desert Research Station w amerykańskim Utah. Misja rozpocznie się 11 marca, a jej elementem będą testy systemu filtrowania powietrza czy sposobów radzenia sobie ze stresem.

  • Źródło: SENER POLSKA
    Technologia

    Polska firma przygotuje "pępowinę" łazika marsjańskiego

    Łazik, który w ramach misji ExoMars w 2021 roku ma wylądować na powierzchni Czerwonej Planety, będzie wyposażony w urządzenie wykonane przez polską firmę. Niczym pępowina połączy ono lądownik z łazikiem i zapewni jego zasilanie po dotarciu na powierzchnię planety.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kistryn o rozporządzeniu MNiSW: zbyt mało miejsca poświęcono monografiom

  • Archeowieści – kompleksowo o ludzkich dziejach

  • Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • A. Szeptycki: Międzynarodowy Dzień Studenta symbolizuje solidarność akademicką

  • Ekspert: codzienne zanieczyszczenia powietrza silniej wpływają na zdrowie niż krótkotrwały smog

  • Praga, Czechy, 16.11.99. Czescy i słowaccy studenci palą świece przed kordonem milicji 17 listopada 1989 r. PAP/CTK

    Milicja pobiła studentów, ale demonstrantów z każdym dniem było więcej. 35 lat od Aksamitnej rewolucji

  • Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • USA/ Test Starship: moduł nośny rakiety wbrew planom wylądował w Zatoce Meksykańskiej

  • Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

  • Konopie mogą uszkadzać chromosomy, sprzyjając nowotworom i wpływając na kolejne pokolenia

 Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Centra nauki to coś o wiele więcej niż interaktywne wystawy – one są tylko punktem wyjścia do wszelkich innych działań na rzecz edukacji, aktywizacji społeczeństwa i budowania zaufania do nauki – wskazuje Alicja Harackiewicz, dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera