
Misja IGNIS jest zapalnikiem dla polskiego sektora kosmicznego - działania mogą zwrócić się w postaci kontraktów, ulepszonych technologii oraz wkładu polskich instytucji i firm w przyszłe programy kosmiczne - powiedział PAP Mateusz Kalisz z AstroLife.
- Efekty badań przyniosą nowe technologie dostępne dla wszystkich. Wiele usprawnień, z których korzystamy dziś, np. pianki z pamięcią kształtu, filtry do wody czy GPS, powstały właśnie dzięki programom kosmicznym - powiedział PAP Kalisz, pasjonat astronomii, prowadzący blog internetowy AstroLife.
Przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej badania dotyczyły przede wszystkim dziedziny biologii, biotechnologii i inżynierii materiałowej. Eksperymenty obejmowały m.in. wpływ mikrograwitacji na układ nerwowy czy badania nad komórkami nowotworowymi.
Kalisz przytoczył badania, których wyniki mogą być pomocne w kolejnych misjach kosmicznych. Dotyczyły one stanu ludzkiego organizmu w czasie przebywania w sferze kosmicznej oraz ekstremalnych warunków i ich wpływu na życie.
- Eksperymenty obejmowały badania nad mózgiem, jelitami, stresem i mięśniami. Te badania i wyniki są istotne, aby człowiek mógł przetrwać długie podróże kosmiczne, na przykład lot na Marsa. Z kolei dzięki eksperymentom dotyczącym warunków ekstremalnych możemy zyskać lepsze narzędzia do terraformowania planet - wyjaśnił. Terraformowanie to upodobnianie warunków panujących np. na Księżycu czy Marsie do ziemskich.
Innym kluczowym eksperymentem realizowanym przez polskich naukowców były testy przeprowadzone za pomocą urządzenia LeopardISS. Jednostka ta zajmuje się testowaniem algorytmów uczenia maszynowego i przetwarzaniem danych na orbicie. Jak powiedział Mateusz Kalisz, wykorzystana technologia mogłaby zostać wykorzystana w medycynie i ratownictwie, ponieważ na podstawie przetwarzanych danych wykrycie bieżącego zagrożenia byłoby bardzo szybkie.
W ocenie Kalisza najszybciej będzie można uzyskać wyniki eksperymentów dotyczących zdrowia psychicznego astronautów. Astronauci przebywający w kosmosie robili sobie zdjęcia, na podstawie których było analizowane ich zachowanie, a następnie porównywane z ich zachowaniem na Ziemi. Badanie przeprowadzono przez zespół AstroMentalHealth - naukowców z Uniwersytetu Śląskiego.
- Ta misja była nam zdecydowanie potrzebna. Polscy naukowcy mieli dostęp do unikalnego laboratorium znajdującego się w kosmosie; to może zwrócić się w postaci kontraktów, ulepszonych technologii i wkładu polskich instytucji i firm w przyszłe programy kosmiczne. Misja IGNIS jest zapalnikiem dla polskiego sektora kosmicznego - podsumował Kalisz.
W trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta przeprowadził 13 eksperymentów naukowych w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS (łac. „ignis” oznacza „ogień”). POLSA poinformowała, że priorytetowe cele misji IGNIS zostały wykonane w 100 proc.
Misja Ax-4 zakończyła się we wtorek 15 lipca o godz. 11.30 czasu polskiego. Wodowanie nastąpiło na Pacyfiku, w rejonie wybrzeży Kalifornii. Załoga bezpiecznie opuściła kapsułę Dragon Grace. Polski astronauta, Sławosz Uznański-Wiśniewski, zostanie przetransportowany do znajdującej się w Niemczech siedziby Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. (PAP)
Nauka w Polsce
bch/ bar/ ktl/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.