Fot. Adobe Stock

Naukowcy apelują do władz ws. wycinki drzew w parkach narodowych

Naukowcy apelują do władz i posłów o umożliwienie wzrostu finansowania parków narodowych, a do resortu środowiska - o bardziej skuteczny nadzór nad działalnością parków narodowych. Ma to związek z wycinką drzew w parkach narodowych, opisaną m.in. w raporcie NIK i opinii PROP.

  • Makowa, 24.06.2021. Las w okolicy Makowej. PAP/Darek Delmanowicz
    Życie

    Państwowa Rada Ochrony Przyrody za utworzeniem rezerwatu w planowanym Turnickim Parku Narodowym

    Państwowa Rada Ochrony Przyrody poparła wniosek o utworzenie rezerwatu „Reliktowa Puszcza Karpacka” na terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego. Wniosek został przygotowany i złożony kilka lat temu przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze do RDOŚ w Rzeszowie.

  • Adobe Stock
    Świat

    Parki narodowe chronią dziką przyrodę także poza swoimi granicami

    Parki narodowe nie tylko zwiększają bioróżnorodność ptaków w obrębie swoich granic; wpierają także różnorodność ssaków na pobliskich obszarach niechronionych - czytamy w najnowszym wydaniu czasopisma „Nature”.

  •  Korbielów 07.2008. Karpaty - Beskid Żywiecki i Pasmo Babiogórskie; widok z góry Pilsko na Babią Górę. Fot.  PAP/Marek Angiel
    Życie

    Babiogórski Park Narodowy: turysto, trzymaj się szlaku i nie zadeptuj roślin

    W piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Mają zwracać uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie zadeptywali bardzo rzadkich zespołów roślinnych – dowiedziała się PAP od Macieja Mażula z Babiogórskiego Parku Narodowego.

  • Wigierski Park Narodowy. Jezioro Suchar IV.  PAP /Jerzy Ochoński 10.07.2014
    Życie

    Naukowcy: ochrona zwierząt w parkach narodowych Europy wymaga poprawy

    Ochrona zwierząt w parkach narodowych Europy wymaga poprawy - twierdzą naukowcy z międzynarodowego zespołu, w tym z Polski. Apelują oni o ujednolicenie przepisów dot. zarządzania populacjami dzikich zwierząt w europejskich parkach narodowych.

  • Ekspert: Ochrona parków narodowych w Polsce jest niewystarczająca

    System ochrony parków narodowych w Polsce jest rodem z XIX wieku. Nie są w nich na przykład stosowane rozwiązania dotyczące regulacji natężenia ruchu turystycznego - powiedział PAP biolog, prof. Zbigniew Witkowski.

  • Fot. Fotolia

    Lasy Państwowe przekażą osiem milionów złotych parkom narodowym

    Lasy Państwowe przekażą 14 parkom narodowym osiem milionów złotych na gospodarkę leśną i badania naukowe - poinformował resort środowiska. To pierwsza tak wysoka pomoc udzielona parkom narodowym przez Lasy Państwowe.

Najpopularniejsze

  • Warszawa, 24.07.2025. Polski astronauta, członek załogi misji Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas powitania w Porcie Lotniczym im. Chopina na Okęciu w Warszawie, 24 bm. Polski astronauta wrócił do kraju na pokładzie specjalnego rządowego samolotu. PAP/Leszek Szymański

    Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

  • Polski astronauta wrócił do kraju

  • Prof. Wojdacz: polska epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  • Naukowcy o eksperymentach z misji IGNIS: nadchodzi najbardziej ekscytująca część

  • Falujący podolbrzym. Kiedy supermasywna czarna dziura oddziera gwiazdę z otoczki

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

  • Naukowcy ustalili, które formy ruchu łagodzą objawy bezsenności lepiej niż leki i psychoterapia

  • Naukowcy: średniowieczna medycyna była całkiem zaawansowana

  • Gwiazda Betelgeza ma towarzyszkę - potwierdzają to najnowsze zdjęcia

  • Badanie: odtwarzanie mokradeł już po roku przynosi korzyści dla klimatu

Warszawa, 24.07.2025. Polski astronauta, członek załogi misji Axiom-4 dr Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas powitania w Porcie Lotniczym im. Chopina na Okęciu w Warszawie, 24 bm. Polski astronauta wrócił do kraju na pokładzie specjalnego rządowego samolotu. PAP/Leszek Szymański

Uznański-Wiśniewski: każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą

Każdy dzień noszenia polskiej flagi na orbicie był ogromną dumą - powiedział polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który w czwartek przyleciał do Polski. Dodał, że byłby gotowy nadal reprezentować Polskę jako astronauta, jeśli będzie taka możliwość.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera