Babiogórski Park Narodowy: turysto, trzymaj się szlaku i nie zadeptuj roślin

 Korbielów 07.2008. Karpaty - Beskid Żywiecki i Pasmo Babiogórskie; widok z góry Pilsko na Babią Górę. Fot.  PAP/Marek Angiel
Korbielów 07.2008. Karpaty - Beskid Żywiecki i Pasmo Babiogórskie; widok z góry Pilsko na Babią Górę. Fot. PAP/Marek Angiel

W piętrze alpejskim Babiej Góry pojawiły się fladry. Mają zwracać uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków i nie zadeptywali bardzo rzadkich zespołów roślinnych – dowiedziała się PAP od Macieja Mażula z Babiogórskiego Parku Narodowego.

"W ostatnim czasie na Babiej Górze pojawiły się fladry. Mają one za zadanie zwracać uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków oraz chronić przed wydeptywaniem przestrzenie znajdujące się w ich otoczeniu, na których są wyjątkowo cenne siedliska i gatunki" – powiedział Mażul w rozmowie z PAP.

Stanisław Szafraniec z Babiogórskiego Parku Narodowego poinformował, że tam, gdzie pojawiły się fladry, występują m.in. bardzo rzadkie na Babiej Górze zespoły situ skucina i kostrzewy niskiej, wierzby zielnej oraz kosmatki brunatnej. "Te trzy zespoły roślinne są objęte międzynarodowym programem Natura 2000 w ramach dyrektywy +siedliskowej+ UE" – podał.

W otoczeniu szlaków znajdują się też siedliska psiar wysokogórskich. "W zespołach tych rośnie wiele gatunków prawnie chronionych: wroniec widlasty, widlicz alpejski, sasanka alpejska, zawilec narcyzowy, rojnik górski. Interesującymi gatunkami są rozchodnik alpejski i rogownica alpejska" – dodał Szafraniec.

Jak podkreślił, siedliska te i gatunki zajmują mały areał, zaś regeneracja po intensywnym wydeptywaniu jest bardzo powolna. "Wszystkie niewielkie roślinki wzrastają w trudnych górskich warunkach. Uszanujmy ich wysiłek życiowy. Łany muraw nietknięte naszymi butami, stanowią dla oka turysty miły widok, który powinien trwać jak najdłużej" – zaznaczył Stanisław Szafraniec.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.(PAP)

Marek Szafrański

szf/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera