Warszawa 1961. Filozof, logik, etyk, prezes Polskiej Akademii Nauk profesor Tadeusz Kotarbiński prowadzi wykład na Uniwersytecie Warszawskim. PAP/Jan Morek

Przed 135 laty urodził Tadeusz Kotarbiński, twórca filozofii praktyczności, nazywany Warszawskim Sokratesem

Przed 135 laty, 31 marca 1886 r., urodził się w Warszawie prof. Tadeusz Kotarbiński, jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, twórca prakseologii, filozofii praktyczności, która w czasach współczesnych nabiera szczególnego znaczenia. Nazywany był Warszawskim Sokratesem.

  • Łódź/ Dr Ewa Kołodziejczyk laureatką nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

    Dr Ewa Kołodziejczyk z Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie została laureatką nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego ustanowionej przez Uniwersytet Łódzki. Nagroda w wysokości 50 tys. zł przyznawana jest za wybitne dzieło z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych.

Najpopularniejsze

  • 17.07.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Albert Zawada

    Wiceminister nauki: rosnące oczekiwania finansowe środowiska naukowego przekraczają nasz budżet

  • Ekspert: okres złotego wieku finansowania uniwersytetów minął

  • Psycholog: urojenia i psychoza w schizofrenii mają związek z błędami poznawczymi

  • Polska naukowczyni: porosty mogą przetrwać na Marsie

  • Wiceszef PAN o resorcie nauki: pierwszy rok stracony; teraz chęci są, ale brakuje długofalowej wizji

  • ESO/A. Levan, A. Martin-Carrillo et al.

    Tajemniczy rozbłysk może oznaczać, że gwiazda wchłonęła czarną dziurę

  • Nie tylko antybiotyki na stałe zmieniają florę bakteryjną jelit

  • Współpracujące modele SI zdały medyczne egzaminy

  • USA/ Udany test rakiety Starship przed planowanymi misjami na Księżyc i Marsa

  • Świat osiągnął pierwszy klimatyczny punkt krytyczny

Toń morska w jurze i w kredzie. Arch. Macieja Pindakiewicza

Ryby zdetronizowały głowonogi i zdominowały oceany na przełomie kredy i jury

Morza w okresie jurajskim nie przypominały tych dzisiejszych, ponieważ wtedy dominowały głowonogi, których najbliżsi dzisiejsi krewniacy to kałamarnice i mątwy. Zmiana nastąpiła na przełomie jury i kredy, kiedy to ryby zaczęły przejmować oceany – wykazały badania paleontologów m.in. z PAN.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera