Fot. Adobe Stock

Naukowcy UW: ciemna materia nie składa się z miniaturowych czarnych dziur

Ciemna materia nie składa się z miniaturowych czarnych dziur. Pierwotne czarne dziury o masach w bardzo szerokim zakresie mogą stanowić najwyżej niewielki ułamek ciemnej materii w Drodze Mlecznej - wykazali naukowcy zespołu OGLE z Obserwatorium Astronomicznego UW, obserwując jasność około 35 milionów gwiazd.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Tajemnica supernowych Ic: dramatyczne związki gwiazd podwójnych

    Supernowe Ic niosą w sobie dramatyczną historię związku pary gwiazd. Międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem Polaków udowodnił, że aby powstał ten typ kosmicznego wybuchu, potrzebny jest niezbyt spokojny - jak na ludzkie standardy związków - układ gwiazd podwójnych.

  • Fot. Politechnika Warszawska
    Kosmos

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

    Czy rój autonomicznych łazików dokona naukowej eksploracji Marsa szybciej i dokładniej niż obecnie używane łaziki? Tę koncepcję testują w Józefosławiu pod Warszawą badacze z Polski, Szwajcarii i USA, w ramach projektu prowadzonego we współpracy z NASA.

  • Spodziewane (po lewej) i obserwowane przez OGLE zjawiska mikrosoczekowania grawitacyjnego (po prawej). Źródło: J. Skowron / OGLE
    Kosmos

    Polscy astronomowie sprawdzili, czy czarne dziury tworzą ciemną materię

    To nie czarne dziury odpowiadają za tworzenie ciemnej materii - wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy właśnie przedstawili wyniki analiz danych z 20 lat obserwacji. Informują także, że pierwotne czarne dziury nie mogą być źródłem fal grawitacyjnych.

  • 16.05.2024. Na zdjęciu dr Sławosz Uznański. PAP/Jakub Kaczmarczyk
    Kosmos

    Polski astronauta przed wylotem na ISS nauczy się w laboratorium, jak przeprowadzić eksperymenty

    Polski astronauta przed wylotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną nauczy się w laboratorium, jak przeprowadzić eksperymenty. Laboratorium biologiczne, wzorowane na tym, które znajduje się na ISS, mieści się na terenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w Kolonii.

  • APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela
    Kosmos

    Zdjęcie zorzy nad Śnieżką fotografią dnia NASA z 12 czerwca

    Zdjęcie zorzy polarnej nad Śnieżką, którego autorem jest Daniel Koszela, zostało wyróżnione przez NASA tytułem fotografii dnia (Astronomy Picture of the Day) 12 czerwca. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - powiedział PAP Daniel Koszela.

  • Chybotanie materii powstałej w wyniku rozerwania pływowego gwiazdy pozwoliło naukowcom obliczyć prędkość rotacji czarnej dziury. Źródło: Kadr z wideo MIT, via YouTube
    Kosmos

    Astronomowie zmierzyli prędkość rotacji czarnej dziury, obserwując reakcję gwiezdnej materii

    Astronomowie po raz pierwszy zmierzyli prędkość rotacji supermasywnej czarnej dziury, obserwując "chybotanie" gwiezdnej materii. W badaniach - opublikowanych w "Nature" - uczestniczyły polskie badaczki.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

    Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad trzecim nanosatelitą PW-Sat3, którego zadaniem ma być test autorskiego napędu, umożliwiający sprawną deorbitację i manewry na orbicie. Start planowany jest na jesień 2025 r. Prace opóźniła pandemia i brak stabilnego finansowania.

  • Droga Mleczna nad teleskopem projektu OGLE w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Symbol gwiazdy wskazuje położenie nowo odkrytej cefeidy OGLE-GD-CEP-1884 na niebie. Pozostałe żółte kropki to inne znane cefeidy, w większości odkryte przez projekt OGLE (Autorzy: J. Skowron, K. Ulaczyk).
    Kosmos

    Astronomowie z UW odkryli cefeidę o rekordowym okresie pulsacji w Drodze Mlecznej

    Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW odkryli masywną gwiazdę zmienną, czyli cefeidę klasyczną, o najdłuższym okresie pulsacji w naszej Galaktyce. Zdaniem badaczy jest nie tylko najjaśniejszą, ale też prawdopodobnie najmłodszą znaną cefeidą klasyczną w Drodze Mlecznej - ma 22 mln lat.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    W Drodze Mlecznej wykryto gwiazdową czarną dziurę o rekordowo dużej masie

    Dzięki obserwatorium Gaia, teleskopowi Europejskiego Obserwatorium Południowego i innym instrumentom naziemnym naukowcom udało się wytropić rekordową czarną dziurę w naszej galaktyce. W badaniach udział wzięli polscy astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Najpopularniejsze

  • Floryda, 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, 25 bm. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta z kapsułą Dragon, na pokładzie której jest Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski

  • Naukowcy: kobiety odgrywały dominującą rolę w społeczności zamieszkującej neolityczną osadę Catalhoyuk

  • Szef Creotechu o ustawie dot. działalności kosmicznej: sektor bardzo dobrze rozwija się bez niej

  • Naukowcy uważają, że olej z owadów może być alternatywą dla olejów tradycyjnych

  • Szefowa KRASP: o planie reformy nauki przeczytałam w gazecie

  • 25.06.2025  EPA/JAGADEESH NV

    Echa misji Ax-4 w Indiach i na Węgrzech: historyczny lot i szansa dla naszych krajów

  • Ogień zniszczył w 2024 roku dwa razy więcej lasów tropikalnych Amazonii niż w ciągu 40 lat

  • Dobre samopoczucie może chronić przed utratą pamięci

  • USA/ Media: Indie, Polska i Węgry powracają do załogowych lotów kosmicznych

  • Noworodki mają podwyższone poziomy biomarkera choroby Alzheimera

Fot. Adobe Stock

Misja IGNIS/ Polski astronauta przeprowadzi na ISS 13 eksperymetów

Znaczną część swojego pobytu na ISS polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski poświęci na działalność naukową. W ramach technologiczno-naukowej misji IGNIS przeprowadzi 13 eksperymentów, których wyniki będą miały wpływ na rozwój m.in. medycyny, biologii, inżynierii oraz szeroko pojętych technologii kosmicznych .

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera