Według najnowszego badania poziom radiacji w niektórych rejonach Wysp Marshalla, gdzie USA prowadziło próby jądrowe, jest znacznie wyższy niż w regionach dotkniętych katastrofami w Czarnobylu czy Fukushimie. Z powodu skażenia, większość populacji położonego na Pacyfiku państwa zamieszkuje tylko dwie zatłoczone wyspy.
Reaktor w Czarnobylu był budowany z m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona – mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski. Zapewnia, że konstrukcje współczesnych reaktorów są jawne i niemożliwe jest powstanie takich uchybień jak w 1986 r.
W 33. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu władze Ukrainy uczciły w piątek pamięć ratowników, którzy usuwali skutki wybuchu czwartego reaktora tej siłowni. Następstwa tej tragedii odczuwane są do dziś.
Okolice Czarnobyla to wielkie laboratorium do badania ewolucyjnych reakcji zwierząt i roślin na podwyższony poziom promieniowania radioaktywnego - mówią w rozmowie z PAP biolodzy z USA i Francji, którzy od lat badają strefę zamkniętą wokół Czarnobyla.
30 lat po katastrofie skutki Czarnobyla nie wydają się tak apokaliptyczne jak tuż po niej.
Z katastrofy w Czarnobylu wyciągnięto wiele wniosków dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. Dziś nie ma drugiego przemysłu, w którym poziom bezpieczeństwa stałby tak wysoko – mówi w rozmowie z PAP prof. Ludwik Dobrzyński z NCBJ.
Przed trzydziestoma laty, 26 kwietnia 1986 o godzinie 1.23, w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej.