Fot. Adobe Stock

Wytwarzana przez grzyby albumina zamiast białka jaja kurzego

Wytwarzana przez biotechnologicznie zmodyfikowane grzyby albumina może z korzyścią dla środowiska zastąpić stosowane w przemyśle spożywczym białko jaja kurzego - informuje pismo „Nature Food“.

  • Matryce z lukami molekularnymi dopasowanymi do cząsteczek konkretnych białek, wykonane metodą opracowaną w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, otwierają drogę do budowy tanich detektorów białkowych markerów wielu groźnych chorób. Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski
    Zdrowie

    Bliżej skuteczniejszej detekcji białkowych markerów chorób

    Jest szansa, że uda się opracować skuteczniejsze czujniki wykrywające w płynach ustrojowych pacjentów białkowe markery chorób. Naukowcom m.in. z Polski udało się bowiem udoskonalić sposób wykrywania konkretnych białek w roztworach.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Balwicki: uzależnienie od nikotyny to choroba mózgu, a nie nawyk

  • Podkarpackie/ Profesor PRz pierwszym w historii Polakiem na czele ICLP

  • Klimatolog: pomiary w Polsce mają 200 lat; w krótkim czasie podwoiła się liczba upalnych dni

  • Badanie: kanibalizm zniknął, bo biologicznie się nie opłacał

  • Karkonosze/ Na Śnieżce odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów

  • Adobe Stock

    Naukowcy odkryli, jak naprawdę powstają królowe pszczół

  • Naukowcy sprawdzili, jak depresja wpływa na ocenę rzeczywistości

  • „Economist”: AI przyniesie załamanie na rynku pracy, krach i koniec kontraktu społecznego

  • Dezinformacja o kremach z filtrem na TikToku przyciąga więcej uwagi niż rzetelne treści

  • Pająk balistyczny

Dorosła salamandra plamista. Fot. Anna Maria Kubicka

Naukowcy: salamandra plamista - zagrożona jak panda wielka; jej status ochronny w Polsce wymaga zmian

Mało jest danych na temat sytuacji salamander plamistych w Polsce. Naukowcy apelują, by lepiej ten gatunek monitorować i zwiększyć jego ochronę. Zachęcają internautów do zgłaszania spotkań z tymi płazami. Im więcej wiemy, tym skuteczniej możemy chronić - mówią.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera