Artystyczna rekonstrukcja prassaka z triasu Grenlandii (po prawej) oraz rekonstrukcja 3D zęba trzonowego (po lewej). rys. (L) Daniel Snitting (Uppsala University, Uppsala, Szwecja) i (P) Marta Szubert .

Polscy paleontolodzy odkryli najstarszy dwukorzeniowy ząb prassaka na świecie sprzed ok. 215 mln lat

Zaledwie 2 cm mierzy fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. O najstarszym takim znalezisku na świecie informują Polacy na łamach "PNAS".

  • Fot. PAP/EPA/ DENIS DAINAT / EPCC-CERP TAUVATE 24.07.2015

    Ludzki ząb sprzed ponad 0,5 mln lat odkryto w jaskini w południowo-zachodniej Francji

    Ludzki ząb sprzed 560 tys. lat odkryli w jaskini na stanowisku Tautavel w południowo-zachodniej Francji, młodzi francuscy archeolodzy-wolontariusze - podaje AFP.

  • Fot. PAP/EPA/ DENIS DAINAT / EPCC-CERP TAUVATE 24.07.2015

    Ludzki ząb sprzed ponad 0,5 mln lat odkryto w jaskini w południowo-zachodniej Francji

    Ludzki ząb sprzed 560 tys. lat odkryli w jaskini na stanowisku Tautavel w południowo-zachodniej Francji, młodzi francuscy archeolodzy-wolontariusze - podaje AFP.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: w badaniach mikrobiomu czasami marketing rozmija się z nauką

  • Religioznawczyni: w Polsce rośnie popularność pogańskich praktyk

  • Radość z cudzego niepowodzenia złapana w eksperymencie

  • Ekspert: na świecie buduje się z drewna wieżowce, w Polsce wciąż walczymy ze stereotypami

  • Ekspert: AI hakuje nasz system myślenia, żeby nas do czegoś przekonać

  • Należąca do SpaceX rakieta Starship w bazie Boca Chica, Texas, USA EPA/MICHAEL GONZALEZ, dostawca: PAP/EPA

    „WSJ”: eksplozja statku kosmicznego firmy SpaceX stworzyła zagrożenie dla ruchu lotniczego

  • Gen spokoju i koncentracji

  • Leki na raka ze starych plastikowych butelek

  • Bakterie jelitowe dostosowały się do ultraprzetworzonej żywności

  • „Science”: energia odnawialna zaczyna dominować nad paliwami kopalnymi

19.03.2025 PAP/Darek Delmanowicz

Naukowcy o jemiole: ważna dla ptaków, groźna dla drzew

Jemioła, wykorzystywana jako bożonarodzeniowa ozdoba, to ważny element zimowej diety niektórych gatunków ptaków, a jednocześnie coraz większe zagrożenie dla drzew w miastach i lasach - zaznaczyli w rozmowie z PAP naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera