Wspólna sonda ESA i NASA - Solar Orbiter wykryła potężną ilość niewielkich dżetów, wyrzucanych z zewnętrznych warstw atmosfery Słońca. Choć każdy z nich niesie niewiele energii, łącznie mogą one stanowić długo poszukiwane zasilanie wiatru słonecznego.
W sobotę sonda Solar Orbiter zbliży się do Słońca na odległość 0,32 jednostki astronomicznej, czyli ok. 48 milionów kilometrów. Tym samym przez chwilę będzie bliżej gwiazdy niż najbliższy jej Merkury - informuje CBK PAN. Przy misji pracują również polscy badacze.
W sobotę rano sonda Solar Orbiter zbliży się do Ziemi na odległość orbity, po jakiej porusza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Przejdzie przez dwa pierścienie otaczających Ziemię satelitów i śmieci kosmicznych. Wszystko po to, by zmienić płaszczyznę orbity, co pozwoli skierować sondę w pobliże Słońca - informuje CBK PAN.
W poniedziałek europejska sonda Solar Orbiter (SolO) po raz pierwszy zbliżyła się do Słońca - na razie na odległość nieco ponad 77 milionów kilometrów, co stanowi mniej więcej połowę odległości pomiędzy Ziemią a Słońcem – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Unikalnym instrumentem na pokładzie wystrzelonej 10 lutego sondy Solar Orbiter jest spektrometr SPICE - instrument do pomiarów widma w zakresie skrajnego ultrafioletu. O jego możliwościach opowiedział PAP dr Andrzej Fludra, kierownik konsorcjum pracującego nad spektrometrem.
Jednym z sześciu instrumentów teledetekcyjnych, wykorzystywanych w ramach misji ESA i NASA do Słońca, jest spektrometr/teleskop rentgenowski STIX, w którego budowie brali udział polscy naukowcy. Posłuży on do badania słonecznych rozbłysków.
W poniedziałek rano z Cape Canaveral polskiego czasu zostanie wyniesiona sonda kosmiczna, która zbada słabo widoczne z Ziemi bieguny Słońca. Dostarczy ona nowych danych o naszej macierzystej gwieździe i heliosferze – gigantycznym „bąblu” wyrzucanej przez nią materii.
Naukowcy już wkrótce będą mogli obejrzeć Słońce z tak bliskiej odległości, jak nigdy dotąd. Umożliwi to sonda Solar Orbiter, której zadaniem będzie m.in. badanie rozbłysków na Słońcu. Znajdzie się na niej teleskop STIX zbudowany m.in. w Centrum Badań Kosmicznych PAN.