08.11.2024. Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel (L), rektor Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marek Adamski (C) i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (P) podczas uroczystości przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, 8 bm. W szpitalu wiedzę i doświadczenie zdobywać będą studenci Wydziału Medycznego. PAP/Tytus Żmijewski

Bydgoszcz/ Miasto przekazało szpital politechnice

Władze Bydgoszczy przekazały w piątek Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego. Lecznica będzie bazą kliniczną uczelni, która od października rozpoczęła kształcenie lekarzy.

  • 14.05.2024. Otwarcie Pracowni Linac MR, w Zakładzie Radioterapii – Centrum Onkologii w Bydgoszczy, 14 bm. Jest to najnowocześniejszy w Polsce akcelerator do radioterapii. PAP/Tytus Żmijewski
    Zdrowie

    Bydgoszcz/ Centrum Onkologii pozyskało nowoczesne urządzenie do radioterapii

    W Centrum Onkologii w Bydgoszczy we wtorek otwarto Pracownię Linac-MR z akceleratorem zintegrowanym z tomografem rezonansu magnetycznego, umożliwiającym dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych. To pierwsze w Polsce i czwarte w Europie takie specjalistyczne urządzenie.

  • Fot. PAP / Urszula Kaczorowska
    Popularyzacja

    Bydgoszcz/ Młyny Rothera otworzą drugą wystawę stałą

    W piątek 8 grudnia Młyny Rothera w Bydgoszczy otworzą drugą wystawę stałą. Ma ona charakter popularnonaukowy, ale nawiązuje do historii kompleksu budynków, w którym w XIX i XX w. produkowano mąkę.

  • Fot. Fotolia

    Projekt ws. utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy - do komisji

    Obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek, został skierowany do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

  • Fot. PAP/ Tytus Żmijewski 15.10.2015

    Bydgoszcz/ Komisja uczelniana: powodem tragedii brak wyobraźni i niefrasobliwość

    Brak wyobraźni i niefrasobliwość wielu osób doprowadziły do tragedii podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy - wynika z raportu komisji uczelnianej. Rektor w czwartek przekazał ten raport do resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

  • Miasto podarowało grunt pod budowę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

    Działkę pod budowę nowej siedziby Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego zgodziła się bezpłatnie oddać rada miejska w Bydgoszczy. Warunkiem otrzymania gruntu o powierzchni prawie 2,5 ha przez uczelnię jest rozpoczęcie budowy do 2021 roku.

  • Collegium Medicum UMK otrzymało gmach dla kierunku stomatologicznego

    Prezydent Bydgoszczy i rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podpisali we wtorek umowę przekazania uczelni gmachu dawnej dyrekcji kolei. Warunkiem darowizny jest utworzenie tu kierunku stomatologicznego w ramach Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

  • W Bydgoszczy otwarto Laboratorium Metrologii i Systemów Pomiarowych

    Nowoczesne Laboratorium Metrologii i Systemów Pomiarowych otwarto w środę na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Uroczystość odbyła się w dniu inauguracji roku akademickiego na uczelni.

  • Foto: Fotolia

    Biblioteka UKW w Bydgoszczy przeprowadza się do nowej siedziby

    Główna biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przeprowadza się do nowego gmachu. Wart prawie 50 mln zł nowoczesny gmach, zbudowany dzięki wsparciu funduszy unijnych, pomieści blisko milion książek i czasopism.

  • UTP w Bydgoszczy nie przejmie części Kolegium Nauczycielskiego

    Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (UTP) w Bydgoszczy nie przejmie od samorządu województwa części personelu i majątku likwidowanego w tym mieście Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. Władze uczelni uznały, że odbyłoby się to ze szkodą dla UTP.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • EPA/SALVATORE DI NOLFI  02.07.2025

    Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera