Fot. Adobe Stock

Łódź/ Ponad 21 mln zł na rewitalizację zabytkowych willi Politechniki

Ponad 21 mln zł przeznaczy Politechnika Łódzka na termomodernizację i rewitalizację dwóch należących do uczelni zabytków: kompleksu pałacowego rodziny Scheiblerów i willi Reinholda Richtera. Duża część tej kwoty to dofinansowanie Unii Europejskiej - od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  • Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspert: w zalanych domach rozwiną się niebezpieczne dla ludzi kolonie grzybów

    W zalanych domach rozwiną się niebezpieczne dla ludzi kolonie grzybów pleśniowych, mogą być czynnikiem alergennym i kancerogennym – powiedział PAP dr hab. inż. Krzysztof Matkowski, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Syndrom chorych budynków a lubelskie szkoły

    Formaldehyd ze starych mebli, alergeny, mikroorganizmy rozwijające się w wilgoci, związki zawarte w kosmetykach, nadmierne stężenie dwutlenku węgla - niektóre substancje obecne w pomieszczeniach, z których korzystamy, mogą mieć wpływ na zdrowie, samopoczucie, ale także na efektywność pracy czy przyswajania wiedzy. Naukowcy zbadali jakość powietrza w pomieszczeniach - m.in. w niektórych lubelskich szkołach.

  • Adobe Stock
    Świat

    USA/Naukowcy: konstrukcje zygzakowate pomogą w chłodzeniu przegrzanych budynków

    Projekty architektoniczne o zygzakowatym kształcie mogą ograniczyć ilość ciepła pochłanianego przez budynki i pomóc w ich chłodzeniu – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, podał w piątek "The Guardian". "Plisowane" ściany obniżają temperaturę nawet o 3 st. C w porównaniu z płaskimi.

  • Adobe Stock
    Technologia

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

    Politechniki Opolska i Krakowska, w ramach konsorcjum, będą badały mechanizmy elastyczności energetycznej budynków. Uczelnie otrzymały na projekt blisko milion złotych z Narodowego Centrum Nauki - przekazała PAP rzecznik opolskiej uczelni Anna Kułynycz.

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Opolska będzie szkolić audytorów energetycznych

    Politechnika Opolska rozpoczęła rekrutację wśród zainteresowanych przeprowadzaniem audytów energetycznych w budownictwie. Dokumenty na nowy kierunek można składać do 18 lutego.

  • Źródło: Adobe Stock
    Świat

    Dokładniejsza tomografia impedancyjna może ocalić stare budynki

    Wewnętrzną strukturę na przykład starego budynku można dokładniej poznać dzięki wykorzystaniu hybrydowej metody uczenia się do interpretacji pomiarów oporu elektrycznego - informuje pismo „AIP Advances”.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Energooszczędny dom - dzięki globalnemu wskaźnikowi

    Naukowcy pomogą dobrać sposób ogrzewania budynku, powierzchnię okien, izolację i wentylację, aby ograniczać straty ciepła i jak najlepiej zagospodarować naturalne światło słoneczne i odnawialne źródła energii.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera