Fot. Adobe Stock

Prof. W. Banasiak: w rozwoju badań medycznych stawiamy na interdyscyplinarność

W rozwoju badań medycznych stawiamy na interdyscyplinarność, w tym bardzo mocno na współpracę z inżynierami politechniki - zapowiedział kardiolog prof. Waldemar Banasiak. Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej otrzymał grant o wartości 21 mln zł na tworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych i Medycyny Translacyjnej.

  • łożysko, Adobe Stock
    Świat

    USA/Naukowcy: badania nad łożyskiem powinny być włączone do testów klinicznych

    Łożyska są niedostatecznie wykorzystywane klinicznie uważają specjaliści z USA. Tymczasem, ich zdaniem, może ono być cennym źródłem informacji na temat przebiegu ciąży, a także zdrowia matki i dziecka, np. wskazać oznaki groźnych infekcji.

  • Adobe Stock
    Zdrowie

    Prof. Ciach: nasze odkrycie przedłuży przydatność organów do przeszczepu, może poprawić ich jakość

    Nasze odkrycie, upraszczając - syntetyczna krew, za pomocą której serce, nerka, czy wątroba będą dłużej przydatne do przeszczepu, a ich jakość lepsza, może istotnie wpłynąć na transplantologię - powiedział PAP inżynier chemik, nanotechnolog i biolog prof. Tomasz Ciach.

Najpopularniejsze

  • fot. Kamil Niedźwiecki

    Na cmentarzysku koło Dąbrówna archeolodzy odkryli nietypowy średniowieczny pochówek

  • Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • Glukozamina może przyspieszać postęp alzheimera

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

Warszawa, 18.11.2025. Wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. PAP/Marcin Obara

Zioło-Pużuk o stołówkach studenckich: uczciwie przeanalizowaliśmy potrzeby studentów

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – powiedziała PAP wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera