Argisztichinili widoczne od strony północnej, foto: prof. Krzysztof Jakubiak

Złożony, starożytny system dystrybucji wody w odkryli polscy archeolodzy w Armenii

Niemal 420 km dawnych koryt rzecznych oraz ok. 135 km pozostałości kanałów, prawdopodobnie starożytnych, odkryto w okolicach dawnego miasta Argisztichinili w Armenii. Był to ogromny projekt infrastrukturalny, którego budowa wymagała zaawansowanej wiedzy - komentują archeolodzy.

  • Pochówki w urnach odkryte podczas badań w 2025 roku. (Fot. Adrian Chlebowski/CAŚ UW)

    Płytę z wyrzeźbionymi rysami ludzkiej twarzy i rozległe cmentarzysko odkryli archeolodzy w Armenii

    Kamienną płytę z wyrzeźbionymi rysami ludzkiej twarzy, określaną przez badaczy jako „figurka-idol", oraz rozległe cmentarzysko popielnicowe z dwunastoma pochówkami - odkryła ormiańsko-polska ekspedycja archeologiczna podczas badań na stanowisku Argisztihinili w Armenii.

  • Źródło: dr Mateusz Iskra. Badania na stanowisku Davti Blur

    Armenia/ Pozostałości domów z VI w. p.n.e. i ślady trzęsienia ziemi odkryli polscy i armeńscy badacze

    Pozostałości domów z VI w. p.n.e., cmentarzyska popielnicowego oraz oznaki silnego trzęsienia ziemi odkrył armeńsko-polski zespół archeologów w Armenii. To pierwsze polskie badania na tamtejszym stanowisku Davti Blur.

  • Pozostałości mąki na pierwszy rzut okaz wyglądały jak popiół. Fot. Patryk Okrajek

    Armenia/ W budowli sprzed 3 tys. lat odkryto pozostałości... dużych ilości mąki

    Pozostałości po dużych ilościach mąki sprzed 3 tys. lat odkrył polsko-armeński zespół archeologów w Metsamor w Armenii. Znaleziska dokonano w obszernej budowli wspartej na kolumnach, która zawaliła się w czasie pożaru.

  • Metsamor. Widok na cytadelę. Fot. Szymon Zdziebłowski

    Polsko-armeński zespół odkrył w Metsamor “złoty grobowiec” sprzed 3,2 tys. lat

    Grób dwóch osób, zapewne pary - mężczyzny i kobiety, w którym odkryto pozostałości po trzech złotych naszyjnikach przebadał w Metsamor w Armenii polsko-armeński zespół archeologów. Pochodzi z czasów, gdy w Egipcie rządził Ramzes II.

  • Wykopaliska w Metsamor. Fot. Sergi Manas Jolis

    Archeolodzy odkryli monumentalną pradziejową budowlę w Armenii

    Jedną z największych obecnie znanych pradziejowych konstrukcji z początków epoki żelaza, czyli sprzed ok. 3 tys. lat, w Armenii odkrył armeńsko-polski zespół archeologów w Metsamor. Być może budowla pełniła funkcję administracyjno-magazynową - przypuszczają naukowcy.

  • Archeolodzy zwracają uwagę na złożoną zabudowę i liczne przebudowy badanej osady. Fot. K. Jakubiak

    Ślady po krwawym najeździe i kurhan - nowe odkrycia polskich archeologów w Armenii

    Kości należące do mieszkańców starożytnego miasta, zabitych w czasie krwawego najazdu w poł. I tysiąclecia p.n.e. oraz obszerny kurhan z wieloma pochówkami - to najważniejsze znaleziska w Metsamor w Armenii dokonane przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Fot. K. Pawłowska

    Gruzja i Armenia w obiektywie archeologa

    Do 4 kwietnia w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie czynna będzie wystawa "Gruzja i Armenia oczami archeologa. Fotografie Katarzyny Pawłowskiej”. Ekspozycja przedstawia różne aspekty pracy archeologów na Zakaukaziu.

  • Pierwsze polskie wykopaliska w Armenii

    W Metsamor – jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w okolicach Erewania rozpoczęli badania wykopaliskowe archeolodzy z Instytutu Archeologii UW – poinformował PAP dr Krzysztof Jakubiak, kierownik projektu.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera