Pochówki w urnach odkryte podczas badań w 2025 roku. (Fot. Adrian Chlebowski/CAŚ UW)

Płytę z wyrzeźbionymi rysami ludzkiej twarzy i rozległe cmentarzysko odkryli archeolodzy w Armenii

Kamienną płytę z wyrzeźbionymi rysami ludzkiej twarzy, określaną przez badaczy jako „figurka-idol", oraz rozległe cmentarzysko popielnicowe z dwunastoma pochówkami - odkryła ormiańsko-polska ekspedycja archeologiczna podczas badań na stanowisku Argisztihinili w Armenii.

  • Źródło: dr Mateusz Iskra. Badania na stanowisku Davti Blur

    Armenia/ Pozostałości domów z VI w. p.n.e. i ślady trzęsienia ziemi odkryli polscy i armeńscy badacze

    Pozostałości domów z VI w. p.n.e., cmentarzyska popielnicowego oraz oznaki silnego trzęsienia ziemi odkrył armeńsko-polski zespół archeologów w Armenii. To pierwsze polskie badania na tamtejszym stanowisku Davti Blur.

  • Pozostałości mąki na pierwszy rzut okaz wyglądały jak popiół. Fot. Patryk Okrajek

    Armenia/ W budowli sprzed 3 tys. lat odkryto pozostałości... dużych ilości mąki

    Pozostałości po dużych ilościach mąki sprzed 3 tys. lat odkrył polsko-armeński zespół archeologów w Metsamor w Armenii. Znaleziska dokonano w obszernej budowli wspartej na kolumnach, która zawaliła się w czasie pożaru.

  • Metsamor. Widok na cytadelę. Fot. Szymon Zdziebłowski

    Polsko-armeński zespół odkrył w Metsamor “złoty grobowiec” sprzed 3,2 tys. lat

    Grób dwóch osób, zapewne pary - mężczyzny i kobiety, w którym odkryto pozostałości po trzech złotych naszyjnikach przebadał w Metsamor w Armenii polsko-armeński zespół archeologów. Pochodzi z czasów, gdy w Egipcie rządził Ramzes II.

  • Wykopaliska w Metsamor. Fot. Sergi Manas Jolis

    Archeolodzy odkryli monumentalną pradziejową budowlę w Armenii

    Jedną z największych obecnie znanych pradziejowych konstrukcji z początków epoki żelaza, czyli sprzed ok. 3 tys. lat, w Armenii odkrył armeńsko-polski zespół archeologów w Metsamor. Być może budowla pełniła funkcję administracyjno-magazynową - przypuszczają naukowcy.

  • Archeolodzy zwracają uwagę na złożoną zabudowę i liczne przebudowy badanej osady. Fot. K. Jakubiak

    Ślady po krwawym najeździe i kurhan - nowe odkrycia polskich archeologów w Armenii

    Kości należące do mieszkańców starożytnego miasta, zabitych w czasie krwawego najazdu w poł. I tysiąclecia p.n.e. oraz obszerny kurhan z wieloma pochówkami - to najważniejsze znaleziska w Metsamor w Armenii dokonane przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Fot. K. Pawłowska

    Gruzja i Armenia w obiektywie archeologa

    Do 4 kwietnia w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie czynna będzie wystawa "Gruzja i Armenia oczami archeologa. Fotografie Katarzyny Pawłowskiej”. Ekspozycja przedstawia różne aspekty pracy archeologów na Zakaukaziu.

  • Pierwsze polskie wykopaliska w Armenii

    W Metsamor – jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w okolicach Erewania rozpoczęli badania wykopaliskowe archeolodzy z Instytutu Archeologii UW – poinformował PAP dr Krzysztof Jakubiak, kierownik projektu.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera