Podróżnicy-odkrywcy odebrali wysokie odznaczenia państwowe

Podróżnicy i popularyzatorzy turystyki: Piotr Chmieliński, Andrzej Piętowski i Piotr Chrupczalski odebrali w poniedziałek w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wysokie odznaczenia państwowe. Wyróżnieni odkryli m.in. najgłębszy kanion świata - Kanion Colca.

Piotr Chmieliński został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Piętowski - Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a Piotr Chrupczalski - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Chmielińskiemu i Piętowskiemu wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak wręczył, w imieniu prezydenta RP, odznaczenia „za wybitne osiągnięcia w działalności odkrywczej i podróżniczej, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce i za popularyzowanie polskiej kultury”; a Chrupczalskiemu „za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania turystyki kajakowej i za działalność na rzecz społeczności lokalnej”.

Wszyscy odznaczeni są absolwentami AGH i należą do Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze AGH. Klub działa od 1972 r. Jego członkowie organizują m. in. międzynarodowe ekspedycje naukowe oraz spływy kajakowe.

Podczas uroczystości Chrupczalski przypomniał historię klubu Bystrze. „Zaczęło się 40 lat temu od kilku wakacyjnych spływów kajakowych. Wtedy jeden człowiek wpadł na pomysł, że tę formę turystyki trzeba propagować i trzeba nią zarazić środowisko studenckie Krakowa. Był to pierwszy prezes klubu Marek Gruszczyński zwany +Dzikim+. Konsekwentnie realizował on założenia klubu, a my staraliśmy się je kontynuować” – mówił Chrupczalski.

„Jesteśmy wzruszeni. Te ordery są wielkim zaszczytem dla nas. Przyjmuję ten zaszczyt dla klubu Bystrze, dla AGH, dla rodziny, która mnie wychowała i dała podstawy tego, co w życiu najważniejsze: pracy, cierpliwości, dążenia do celu” – powiedział Chmieliński.

Dla Piętowskiego poniedziałkowa uroczystość oznaczała – jak mówił – zamknięcie 40-letniego okresu odkrywania świata przez Polaków i rozpoczęcie okresu opisywania świata naturalnego, który nie został jeszcze przekształcony przez człowieka.

„Kanion Colca i źródło Amazonki w jego pobliżu wpisaliśmy na stałe na strony najbardziej prestiżowych magazynów geograficznych, literatury podróżniczej i do Księgi Rekordów Guinnessa. Teraz nadszedł czas, by chronić te tereny i zachować je dla przyszłych pokoleń” – powiedział Piętowski. Zapowiedział też, że będzie dążył do utworzenia w Ameryce Południowej parku narodowego o nazwie Colca, Źródło Amazonki.

Andrzej Piętowski był kierownikiem Polskiej Eksploracyjnej Wyprawy Kajakowej Canoandes’79, której celem było spłynięcie górskimi rzekami Ameryki Północnej i Południowej. Członkowie wyprawy odkryli Kanion Colca w Peru i w 1981 r., jako pierwsi na świecie, przepłynęli go. Leżący w Andach Kanion Colca zarejestrowano w Księdze Rekordów Guinnessa jako najgłębszy kanion świata. (Ściany Colca mają - licząc od poziomu rzeki - ponad 3,2 tys. metrów (lewa) i 4,2 tys. metrów (prawa) wysokości. Colca jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.)

Po wyprawie Piętowski zamieszkał w USA, gdzie nauczał matematyki. Obecnie mieszka w Nigerii, gdzie również naucza tego przedmiotu.

Piotr Chmieliński uczestniczył w Polskiej Eksploracyjnej Wyprawy Kajakowej Canoandes’79. Jest pierwszym i jak dotąd jedynym człowiekiem, który przepłynął największą rzekę świata Amazonkę. Obecnie mieszka z rodziną w USA. Prowadzi własne przedsiębiorstwo zajmujące się zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska. Jest prezesem fundacji Canoandes Inc., która wspiera wyprawy badawcze.

Uczestnicy wyprawy Canoandes\'79 podczas pobytu w Ameryce Południowej starali się również wspierać idee Solidarności; organizowali marsze i wiece w miastach krajów południowoamerykańskich.

Piotr Chrupczalski jest jednym z założycieli Akademickiego Klubu Turystyki Krajowej Bystrze i był jego wieloletnim prezesem. W 1976 r. zorganizował i prowadził pierwszą studencką wyprawę kajakową górskimi rzekami Jugosławii. Wyszkolił kilka pokoleń przewodników kajakowych.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.06.2023. Tabliczka informacyjna na budynku Szkoły Głównej Handlowej - SGH w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    Powstaje Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami w SGH

  • Adobe Stock

    Ekspert: dziś kliktywizm zastąpił aktywizm

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera