Zwłoki olbrzymich dinozaurów były ważnym źródłem pożywienia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zwłoki olbrzymich dinozaurów musiały odgrywać ważną rolę w ekosystemie, będąc istotnym źródłem pożywienia dla ówczesnych padlinożerców – piszą naukowcy na łamach periodyku „PLOS ONE”.

Mięso pochodzące od padłych, olbrzymich dinozaurów, musiało być ważnym źródłem pożywienia dla jurajskich drapieżników i padlinożerców – dowodzą najnowsze badania prowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych.

Mięsożerne dinozaury żyły w ekosystemie bogatym zarówno w żyjące ofiary, jak również w padlinę. Zdaniem autorów gigantyczne zwłoki np. zauropodów mogły stanowić istotne źródło pożywienia dla dużych mięsożerców.

Badacze przetestowali tę hipotezę, tworząc model komputerowy, będący uproszczoną wirtualną symulacją ówczesnego ekosystemu. Model oparto na naukowych rekonstrukcjach ekosystemu, tzw. Formacji Morrisona, która znajduje się głównie na obszarze stanów Wyoming i Kolorado w USA.

Tamtejsza fauna obejmowała takie drapieżniki, jak allozaury i olbrzymich roślinożerców, takich jak zauropody.

Z modelu wynika, że obecność dużych roślinożerców, a co za tym idzie - ich padliny, stanowi ważną zachętę ewolucyjną dla drapieżników do korzystania z mięsa padłej zwierzyny. Innymi słowy, gdyby drapieżniki z tego nie skorzystały, wówczas straciłyby ważne źródło energii. Padlinożerność była nawet bardziej opłacalna energetycznie niż polowania.

Autorzy uważają wręcz, że allozaury mogły czekać aż grupa zauropodów wymrze w porze suchej, a następnie żerowały na ich zwłokach, gromadząc zasoby tłuszczu. W ten sposób mogły przetrwać do następnej pory suchej. Pojedyncza padlina zauropoda zawierała wystarczającą liczbę kalorii, żeby wyżywić około 25 allozaurów przez całe tygodnie, a nawet miesiące.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera