Szwajcaria/ Ośrodek pomocy ptakom ratuje skrzydlate ofiary upałów w Europie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Podczas gdy grecki Akropol został zamknięty dla turystów z powodu obaw związanych z niebezpiecznie wysoką temperaturą powietrza, upał odczuwają także zwierzęta, w tym ptaki, które są masowo sprowadzane na leczenie do Szwajcarii do specjalnego ośrodka pod Genewą - informuje w środę portal Sky News.

Wśród ptasich ofiar gorąca znajdują się m.in. wróble i jerzyki. Pisklęta wyskakują z gniazd w desperackich próbach ucieczki przed słońcem, a upał znacznie utrudnia dorosłym ptakom poszukiwanie pożywienia.

"To nie jest problem, z jakim mieliśmy wcześniej do czynienia" - powiedział ornitolog Patrick Jacot, założyciel Centrum Rehabilitacji Ornitologicznej na obrzeżach Genewy.

"Ptaki wyskakują (z gniazd), zanim będą wystarczająco dojrzałe, by je opuścić. Spadają z kilku metrów, lądują na gorącym asfalcie i są zupełnie bezradne" - opisała biolog Fanny Gonzalez, która pracuje w szwajcarskim ośrodku.

Jacot stwierdził, że ekstremalne upały sprawiły, że poszukiwanie pożywienia stało się dla ptaków niebezpieczne.

"Są słabe, a w niektórych przypadkach odwodnione" - powiedział, dodając, że sytuacja ptaków staje się "katastrofalna" w obliczu skrajnie wysokich temperatur w Europie.(PAP)

kjm/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera