Astma w spadku po palącej babci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzieci, których babcie w okresie ciąży z ich matkami paliły papierosy, są bardziej narażone na rozwój astmy - wykazały badania przeprowadzone w Szwecji.

Palenie papierosów może wpływać na aktywność genów. Naukowcy dowodzą, że zmiany te mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom, co może częściowo wyjaśniać duży wzrost zachorowań na astmę w ciągu ostatnich 50 lat.

Badaniami objęto ponad 66 tys. dzieci i blisko 45 tys. babć. Po zestawieniu wyników okazało się, że w przypadku dzieci, których babcie, będąc w ciąży z ich matkami, paliły papierosy, ryzyko astmy wzrastało o 10-22 proc. nawet wówczas, gdy matki tych dzieci w czasie ciąży nie paliły.

Oceniając ryzyko astmy należy mieć świadomość, że oprócz ekspozycji oraz czynników genetycznych w grę wchodzą jeszcze pozostałości po wcześniejszych pokoleniach. Kolejnym krokiem będzie wykonanie analogicznej analizy z tą różnicą, że wezmą w niej udział dzieci, których babcie ze strony ojca paliły w czasie ciąży - mówi współautorka badań Caroline Lodge z Uniwersytetu Melbourne.

Wnioski zostały zaprezentowane podczas kongresu European Respiratory Society, który odbył się w Amsterdamie. (PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera