Uczelnie i instytucje

Lublin/ Centrum Transferu Wiedzy KUL od czwartku z imieniem kard. Stanisława Nagyego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Centrum Transferu Wiedzy KUL nosi od czwartku imię kard. Stanisława Kazimierza Nagyego, który był wykładowcą tej uczelni. Podczas uroczystości związanych z setną rocznicą jego urodzin została odsłonięta także pamiątkowa tablica poświęcona kardynałowi.

"Dla uznania zasług kard. Stanisława Nagyego, wykładowcy KUL, profesora nauk teologicznych, kierownika Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej i Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, członka Międzynarodowej Komisji Teologicznej i eksperta w synodach biskupów w Rzymie, wielkiego Polaka odznaczonego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, postanawialiśmy symbolicznie zaznaczyć pamięć o nim w środowisku uniwersyteckim" – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Imię kard. Stanisława Nagyego nadano w czwartek Centrum Transferu Wiedzy KUL, a w gmachu głównym uniwersytetu odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona kardynałowi. W uroczystościowych związanych z setną rocznicą urodzin kardynała uczestniczył Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik.

Kard. Stanisław Nagy był sercaninem – kapłanem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, emerytowanym profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowcą teologii fundamentalnej i ekumenicznej, honorowym przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawia II w Lublinie. Urodził się w śląskiej, górniczej rodzinie, 30 września 1921 roku w Bieruniu Starym. W 1952 r. na KUL obronił pracę doktorską, w 1968 uzyskał habilitację, w 1979 tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 profesora zwyczajnego.

Od 1958 r. aż do przejścia na emeryturę wykładał teologię fundamentalną na uniwersytecie. Był także prodziekanem Wydziału Teologii, kierownikiem Katedry Eklezjologii Fundamentalnej, Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, przewodniczącym Senackiej Komisji Stypendialnej, Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera