Na Uniwersytecie Gdańskim powstają nowoczesne luminofory na podczerwień

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Nad miniaturowymi, podczerwonymi luminoforami do świecących diod pracuje zespól kierowany przez prof. Sebastiana Mahlika z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG razem ze specjalistami z Tajwanu. Takie luminofory będzie można wykorzystać m.in. w przemyśle spożywczym i medycynie, a nawet montować w smartfonach.

Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzony jest projekt „Perowskity i szerokopasmowe luminofory na podczerwień do diod świecących”. Co kryje się pod tym enigmatycznym sformułowaniem?

Naukowcy wyjaśniają, że niewidoczne dla człowieka światło podczerwone ma mnóstwo zastosowań - od badania składu żywności, po sprawdzanie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Jednocześnie, w ostatnim czasie, kolosalnej miniaturyzacji uległy komponenty elektroniczne, w tym świecące diody (LED). Takich źródeł światła można dzięki temu używać m.in. w smartfonach. Luminofor może natomiast przetworzyć emitowane przez diodę światło w promienie podczerwone o pożądanym zakresie fal.

„Celem naszego nowego projektu jest wytworzenie oraz charakteryzacja nowoczesnych luminoforów emitujących światło w zakresie widzialnym oraz podczerwieni, wzbudzanych światłem z diod luminescencyjnych” – mówi dr hab. Sebastian Mahlik, prof. UG.

„Chcemy stworzyć nowoczesne luminofory świecące w podczerwieni do przyszłych zastosowań, np. w przemyśle spożywczym lub medycynie. W badaniach skupiamy się na źródłach światła LED, na udoskonaleniu ich widma emisji za pomocą luminoforu, a także na ich zminiaturyzowaniu, by można było je zamontować np. w smartfonie” - dodaje specjalista.

Projekt stanowi kontynuację wspólnych badań prowadzonych przez grupę prof. R. S. Liu w Narodowym Uniwersytecie w Tajwanie oraz grupę dra hab. Sebastiana Mahlika, a wcześniej prowadzonych przez prof. Marka Grinberga, w ramach projektu „Narrow Band Phosphors for the Application in Lighting and Backlighting of Light-Emitting Diodes”.

Celem wcześniejszych badań było udoskonalanie źródeł światła białego LED, tak aby oddawanie barwy oświetlanych obiektów było lepsze, a samo światło przyjemniejsze w odbiorze. Dzięki takim udoskonaleniom mogą powstać np. lepsze żarówki oparte na diodach.

W nowym projekcie naukowcy będą pracowali nad luminoforami opartymi na bazie tlenków, domieszkowanych jonami metali przejściowych przede wszystkim jonami Cr3+ i nad perowskitowymi kropkami kwantowymi.

Grupa z Tajwanu znana jest już z prac nad nieorganicznymi luminoforami. Specjalizuje się m.in. w syntezie wysokociśnieniowej i zaawansowanych badaniach strukturalnych. Tajwańscy specjaliści będą więc odpowiadać za syntezę nowych materiałów i budowę prototypów.

Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego dysponuje natomiast zapleczem do badań spektroskopowych luminoforów. Będzie więc z kolei badał własności nowych luminoforów i tworzył modele teoretyczne nowych materiałów.

Projekt znalazł się na liście czterech projektów rekomendowanych do dofinansowania w VIII konkursie w ramach w ramach Polsko-Tajwańskiej Współpracy Badawczej (2020). Konkursy te prowadzone są w ramach współpracy naukowo-badawczej między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, a Ministerstwem Nauki i Technologii (MOST) w Tajpej.

Więcej informacji na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera