Małe wyświetlacze LCDo wysokiej rozdzielczości

Japońscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania wyświetlaczy LCD wysokiej rozdzielczości opartych na nowego typu cienkich tranzystorach. Umożliwi to wyprodukowanie nie tylko dużych, ale także małych i średnich wyświetlaczy o bardzo dobrej jakości obrazu – poinformował magazyn „Technology Review”.

Naukowcy pracujący dla japońskiego koncernu elektronicznego Sharp i firmy Semiconductor Energy Laboratory (SEL), stworzyli specyfikację produkcji wyświetlaczy LCD wysokiej rozdzielczości, przy zastosowaniu tranzystorów opartych na tlenkach metali.

Tranzystory oparte na tlenkach metali, mogą się przyczynić do spadku cen wyświetlaczy LCD wysokiej rozdzielczości, których kontrast i ostrość obrazu jest zbliżona do parametrów wzroku ludzkiego. Umożliwią także wytwarzanie dużych paneli OLED (Organic Light-Emitting Diode), charakteryzujących się najlepszym nasyceniem kolorów, ale bardzo drogich w przypadku wytwarzania w dużych rozmiarach.

Rozwiązanie, zaproponowane przez naukowców i inżynierów ze Sharp i SEL oparte jest na cienkowarstwowych tranzystorach, wykorzystujących nowy materiał IGZO. Skrót ten stworzono od nazw pierwiastków - indu, galu, cynku i tlenu – InGaZnO – których tlenki stanowią główny skład warstwy przewodzącej nowych tranzystorów. Tranzystory IGZO mają niewielką grubość, co powoduje większą przezroczystość pikseli obrazu. Nie jest więc konieczna do jego podświetlania tak duża ilość energii, jak w rozwiązaniach tradycyjnych.

Proces ich produkcji jest dość skomplikowany; polega m.in. na przekształceniu krzemu amorficznego w polikrystaliczny, poprzez silne rozgrzanie wiązką lasera. Umożliwia to wytworzenie mniejszych tranzystorów, gęściej upakowanych, co znowu ułatwia zwiększenie gęstości pikseli obrazu. Tranzystory z polikrystalicznego krzemu są niezbędne także w wytwarzaniu wyświetlaczy OLED, potrzebujących wyższego napięcia pracy.

Nowe wyświetlacze IGZO, produkowane w Kameyama Plant No. 2 – zakładzie wytwarzającym zaawansowane wyświetlacze LCD – mają być przeznaczone dla notebooków, tabletów i monitorów. Zastosowana w nich ma być także technologia UV2A, ułatwiająca precyzyjne rozmieszczenie ciekłych kryształów. Umożliwia to, poza wytworzeniem dużych wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości, produkcję także podobnych wyświetlaczy małych i średnich, np. modeli 10 cali o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, czyli gęstości 300 ppi. Wyświetlacze takie konieczne są zwłaszcza dla tabletów i większych smartfonów.

PAP - Nauka w Polsce

mmej/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera