Wideopułapki uchwyciły wilczęta w lasach Beskidu Śląskiego

Napromek, 03.03.2018. (tw/dw) PAP/Tomasz Waszczuk
Napromek, 03.03.2018. (tw/dw) PAP/Tomasz Waszczuk

Spacerujące po górach wilcze szczenięta zarejestrowały wideopułapki umieszczone w lasach Beskidu Śląskiego. Według ekologów ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk z Twardorzeczki k. Bielska-Białej to dowód, że gatunek ten z powodzeniem się tutaj rozmnaża.

Sześć młodych drapieżników udało się sfilmować na obszarze Natura 2000 "Beskid Śląski", gdzie chronione są m.in. siedliska dużych ssaków drapieżnych, w tym i wilka. Ekolodzy opublikowali nagranie na swoim kanale na portalu YouTube. Zobaczyć go można pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=fhZruudPkbQ.

Prezes stowarzyszenia Sabina Nowak powiedziała w rozmowie z PAP, że wielkość populacji tych zwierząt w Polsce jest dość trudna do określenia. Na podstawie własnych badań członkowie stowarzyszenia szacują, że w zachodniej połowie Polski bytuje ok. 80-85 grup rodzinnych. Nie wiadomo, ile ich jest na wschód od linii Wisły. „W Beskidzie Śląskim mamy jedną rodzinę, w które na świat przyszło sześcioro wilcząt” – dodała.

Wilk w Polsce jest objęty ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 r. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera