Już dinozaury mogły wąchać kwiatki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Już w czasach dinozaurów kwiaty wabiły swoim zapachem zapylające owady. W ten sposób musiały nadrabiać swój skromny wygląd – informują naukowcy na łamach „Historical Biology”.

Ok. 100 mln lat temu, czyli w czasach dinozaurów, wczesne ewolucyjnie kwiaty wytwarzały zapachy, które miały przyciągnąć zapylające je owady.

„Zapach kwiatów być może wyczuwały również ówczesne dinozaury” - zastanawia się paleontolog, George Poinar Jr. z Oregon State University (USA), który wraz z synem, Gregiem Poinarem, badał zawartość prehistorycznych bursztynów.

W bursztynie pochodzącym z Birmy odkryli oni szczątki kwiatów wawrzynu (Cascolaurus burmensis) oraz Tropidogyne pentaptera (zidentyfikowany niedawno przez naukowca nowy gatunek).

„Nie da się wykryć zapachu ani dokonać analizy składników chemicznych tych skamieniałych kwiatów, można jednak zidentyfikować tkanki odpowiedzialne za produkowanie zapachu” - wyjaśnia Poinar.

Ich budowa podobna jest do budowy tkanek odpowiadających za zapach u dzisiejszych kwiatów.

Więcej:

https://today.oregonstate.edu/news/those-fragrances-you-enjoy-dinosaurs-liked-them-first (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera