Stres podczas ciąży zwiększa u dziecka ryzyko zaburzeń zachowania

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U potomstwa kobiet doświadczających w czasie ciąży wysokiego poziomu stresu występuje dwa razy większe prawdopodobieństwo rozwoju nadpobudliwości i zaburzeń zachowania – czytamy na łamach „Biological Psychiatry”.

Naukowcy z Uniwersytetu Ottawy (Kanada) zebrali od ciężarnych kobiet informacje na temat występowania stresujących wydarzeń w ich życiu, np. problemów w pracy, kłótni z bliską osobą, choroby w rodzinie. Na podstawie tych danych ustalili, że dzieci kobiet, które podczas ciąży miały do czynienia z wieloma trudnymi sytuacjami, znacznie częściej przejawiały symptomy związane z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz innymi zaburzeniami zachowania.

Zdaniem badaczy tego typu zaburzenia charakteryzują się wysokim poziomem aktywności, trudnością z hamowaniem impulsów oraz występowaniem agresywnych i antyspołecznych zachowań, które w konsekwencji mogą prowadzić do niepowodzeń szkolnych, nadużywania substancji psychoaktywnych oraz łamania prawa.

"Ogólnie rzecz biorąc wykazaliśmy, że im więcej stresu, tym więcej objawów zaburzeń. Większości stresujących wydarzeń nie jesteśmy w stanie uniknąć, ani im zapobiec, dlatego powinniśmy skupić się na pomaganiu matkom w radzeniu sobie ze stresem, by zapewnić ich dzieciom jak najlepszy start w życiu" – podsumowuje koordynator badania dr Ian Colman.

Więcej informacji na temat projektu znajdziemy na stronie: http://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(17)31810-3/fulltext (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera