Bolid białostockich studentów weźmie udział w zawodach w Niemczech

Bolid wyścigowy skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej weźmie udział w prestiżowych zawodach drużyn akademickich Formula Student w Niemczech. Zawody odbędą się w dniach 30 lipca - 4 sierpnia.

Konkurs Formula Student to zawody pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Ich zadaniem jest zaprojektować lub zaprojektować i zbudować, a następnie wystawić swój prototyp samochodu wyścigowego do zawodów. Następnie przez cały rok, na jedenastu torach Formuły 1, odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.

Jednym z najbardziej prestiżowych konkursów - jak mówią studenci z Politechniki Białostockiej (PB) - jest konkurs Formula Student Germany. W tym roku weźmie w nim udział 110 drużyn, w tym drużyna politechniki, która jako jedyna zakwalifikowała się z drużyn z Polski - poinformowano w poniedziałek podczas prezentacji bolida w Białymstoku. Studenci PB chcą też wziąć udział w takim zawodach na Węgrzech, które odbędę się pod koniec sierpnia.

Bolid CMS-01 został zbudowany a wydziale mechanicznym uczelni. Jak powiedział koordynator projektu Mariusz Mejłun, bolid powstawał od października 2011 roku, a zespół tworzyło 20 studentów ze wszystkich lat studiów, z kierunków mechanika oraz automatyka. Mówił też, że podczas zawodów studenci PB będą rywalizować z najlepszymi uczelniami technicznymi na świecie jak University of Oxford czy MAT. "Ale chcemy pokazać, że mimo braku tak dużych funduszy, jakie mają te uczelnie, jesteśmy w stanie na równi z nimi rywalizować, a dzięki wkładowi naszej pracy, nawet być lepsi" - dodał.

W bolidzie zamontowano silnik z wyczynowego motocyklu Suzuki o pojemności 600 cm sześć. o mocy fabrycznej ok. 125 koni mechanicznych. Ze względu na zastosowaną konstrukcję szacowana, bo jeszcze nie zbadana, moc silnika pojazdu to ok. 80 koni mechanicznych. Bolid waży 230 kg, czyli kilka kilogramów mniej, niż zakładano. Mejłun powiedział, że mniejsza waga sprawi, że pojazd będzie jeszcze szybszy. Dodał, że prędkość 100 km na godz. bolid uzyskuje w 3,5 sekundy. "Jesteśmy w stanie rywalizować z większością dostępnych na rynku samochodów wyścigowych" - powiedział.

Podczas zawodów bolid będzie sprawdzany w kilku konkurencjach. Najważniejszym, ale i najtrudniejszym - jak zaznaczają sami studenci - zadaniem będzie dwukrotne pokonanie toru wyścigowego z obowiązkową zmianą kierowców (wymogiem konkursu jest by kierowcy byli wybrani spośród twórców). Oprócz tego, bolid będzie sprawdzany m.in. pod względem osiągania prędkości na krótki odcinku czy możliwości pokonywania zakrętów na tzw. ósemce. Oceniane będą też rozwiązania inżynierskie konstrukcji pojazdu oraz wycena kosztów powstania pojazdu.

Studenci Politechniki Białostockiej mają już sukcesy w międzynarodowych konkursach. Ich łazik marsjański, Hyperion, na początku czerwca wygrał prestiżowe zawody organizowane w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w USA. Jak powiedział rektor uczelni Lech Dzienis, bolid to kolejny projekt, dzięki któremu politechnika może pokazać swój profesjonalizm, a szybkość stać się kolejną, obok precyzji łazika, domeną uczelni.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera