Minister nauki: rząd gotów ufundować 50 stypendiów dla studentów z Ukrainy | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Minister nauki: rząd gotów ufundować 50 stypendiów dla studentów z Ukrainy

Jeśli z ukraińskich uczelni zostaną relegowani studenci zaangażowani w społeczne protesty, polski rząd jest gotów ufundować dla nich 50 stypendiów - powiedziała w środę PAP minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Koszty nauki i utrzymania podczas studiów sfinansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Chcemy dać solidne wsparcie studentom z Ukrainy. To są stypendia fundowane przez rząd, dlatego oprócz miejsc na uczelniach studenci otrzymają odpowiednie zaplecze finansowe. Będą mogli rozpocząć naukę zaraz po feriach zimowych" - powiedziała PAP Kolarska-Bobińska.

Jak wyjaśniła, stypendia są przeznaczone dla osób, które byłyby relegowane z uczelni lub miałyby jakieś wyraźne problemy polityczne wskutek zaangażowania w prounijne protesty na Ukrainie. "Pamiętamy, jakie znaczenie miały dla nas stypendia w okresie komunizmu, kiedy my byliśmy represjonowani na uniwersytetach, politechnikach" - podkreśliła minister nauki.

Na razie nie wiadomo, które polskie uczelnie przyjmą ukraińskich studentów. "Za wcześnie, by o tym rozmawiać, bo nie wiemy, czy takie relegacje będą miały miejsce" - zaznaczyła Kolarska-Bobińska.

Podczas dzisiejszego spotkania minister z przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Wiesławem Banysiem, oprócz kwestii stypendiów dla ukraińskich studentów, dyskutowano też o znaczeniu współpracy polskich i ukraińskich uczelni. Kolarska-Bobińska wyjaśniła, że istotne jest, by doszło teraz do podpisania partnerskich umów zarówno między polskimi i ukraińskimi uczelniami, jak i między konferencjami rektorów obydwu krajów. "Dziś - po rozmowach z Konferencją Rektorów Szkół Polskich - zdecydowaliśmy, że ten proces musi być przyspieszony" - dodała minister.

Studenci z Ukrainy są najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce. W roku akademickim 2012/2013 na ponad 29 tys. studentów zagranicznych, blisko 10 tys. stanowili Ukraińcy. Wielu z nich ma polskie korzenie lub Kartę Polaka.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ mrt/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera