Sztuczne jądra pomogą w badaniu i terapii niepłodności

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po raz pierwszy udało się wychować organoid czyli żywy model jąder. Dzięki temu naukowcom będzie teraz łatwiej badać różne zaburzenia tego narządu, w tym prowadzące do niepłodności.

Specjaliści z izraelskiego Bar-Ilan University wyhodowali "sztuczne jądra". Chodzi o tzw. organoid, czyli żywy, zbudowany z komórek, niewielki model danego narządu.

Dotąd otrzymano już m.in. organoidy nerek, mózgu czy jelit.

Model jąder ma pozwolić na lepsze zrozumienie mechanizmów zaangażowanych w powstawanie płci i rozwój zaburzeń jąder, w tym niepłodności.

Jak przypominają badacze, niepłodność dotyczy na świecie aż jednego na dwunastu mężczyzn.

"Sztuczne jądra to obiecujący model, który pomoże w badaniach podstawowych rozwoju i działania jąder. Zdobyta wiedza może znaleźć przełożenie na nowe terapie zaburzeń rozwoju płciowego czy niepłodności" – mówi dr Nitzan Gonen, autor publikacji, która ukazała się w magazynie "International Journal of Biological Sciences".

Obecne organoidy jąder powstały z komórek mysich, ale w dalszych pracach naukowcy chcą wykorzystać komórki ludzkie.

Takie wyhodowane jądra mogłyby nawet produkować plemniki, które pozwalałyby na zapłodnienie.

Mogłoby to mieć szczególne znaczenie w przypadku dzieci leczonych z powodu raka jądra, w przypadku których plemników nie można zamrozić – produkujące plemniki organoidy powstawałyby wtedy z komórek pobranych od tych dzieci. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera