Południowoazjatyckie lasy są odporne, ale wymagają ochrony

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lasy rosnące na południowym wschodzie Azji mogą być bardziej odporne na zmiany klimatu, niż się wydawało – wskazuje nowe badanie odnośnie ostatniego zlodowacenia. Jednak naukowcy wskazują na potrzebę ochrony lasów położonych na większych wysokościach.

Międzynarodowa grupa naukowców, kierowana przez ekspertów z University of Sydney (Australia) twierdzi, że suche lasy porastające południowo-wschodnią część Azji są odporniejsze na wahania klimatyczne, niż podejrzewano.

Swoje wnioski opierają na badaniu miejscowych pyłków pochodzących z okresu sprzed 19 tys. lat, kiedy miało miejsce maksimum ostatniego zlodowacenia.

Jak wyjaśniają, wbrew przyjętemu konsensusowi, w tamtym czasie na wspomnianym terenie istniała mozaika lasów różnego rodzaju, która ułatwiała migrację ówczesnym ludziom i zwierzętom.

To ważne odkrycie z punktu widzenia dzisiejszych czasów – argumentują badacze.

Chodzi o to, że w obliczu zmian klimatycznych, wielu specjalistów martwi się właśnie o południowoazjatyckie lasy.

„Utrzymanie typów lasów, które wspierają odporność ekosystemu powinno stanowić cel konserwacyjnych prac prowadzonych w tym regionie. Nasza praca sugeruje, że nadanie priorytetu ochronie lasów rosnących na wysokości powyżej 1000 metrów oraz lasów sezonowo wysychających może być kluczowe dla zapobieżenia przyszłej sawannizacji lasów deszczowych Azji” – mówi dr Rebecca Hamilton, autorka publikacji, która ukazała się w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” (http://dx.doi.org/10.1073/pnas.2311280120).

Sawannizacja polega na przemianie ekosystemu, zwykle leśnego, właśnie w sawannę, gdzie rozległe równiny porastają rzadkie drzewa. Może do tego dojść w wyniku naturalnych procesów ekologicznych, różnych działań człowieka i właśnie z powodu zmian klimatycznych.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera