25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.
Wspieranie udziału polskich instytucji w przyszłych misjach kosmicznych oraz promocja osiągnięć polskiego sektora kosmicznego – to niektóre z zadań Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego powołanego w czwartek, w pierwszą rocznicę startu polskiej misji IGNIS.
W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.
Rola państwa jako gwaranta ciągłości zamówień jest kluczowym elementem stabilizującym wzrost gospodarczy w sektorze kosmicznym - poinformował Luca del Monte, dyrektor departamentu komercjalizacji w Europejskiej Agencji Kosmicznej podczas Forum Sektora Kosmicznego w Poznaniu.
Od touru Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego po uczelniach, przez list intencyjny ws. budowy ośrodka ESA w Polsce, po napięcia na linii polski astronauta – prezes POLSA; w ciągu ostatniego roku misja IGNIS była jednym z głównych punktów odniesienia dla wydarzeń i debat w polskim sektorze kosmicznym.
Wojna w Ukrainie pokazała, że obecnie nie można prowadzić działań wojskowych bez wsparcia z przestrzeni kosmicznej – powiedział w środę w Poznaniu płk Hubert Chomontowski z Centrum Operacji Satelitarnych ARGUS. W stolicy Wielkopolski odbyło się V Forum Sektora Kosmicznego.
Choć Polska zdała egzamin z przygotowania samej misji, to nie wykorzystała jej potencjału edukacyjnego po powrocie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Ziemię – ocenił prof. Grzegorz Wrochna. W czwartek 25 czerwca minie rok od wylotu pierwszego polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Sześć razy przekładana była oficjalna data startu misji z polskim astronautą. Za siódmym razem się udało. 25 czerwca 2025 r. o godz. 8.31 czasu polskiego rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon z czteroosobową załogą opuściła przylądek Canaveral na Florydzie i wyleciała w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
W środę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się V Forum Sektora Kosmicznego. Wydarzenie zgromadzi przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego, administracji publicznej, świata nauki oraz instytucji odpowiedzialnych za rozwój branży.
Nie jesteśmy jeszcze w pełni gotowi na lot na Marsa; najpierw musimy udać się na Księżyc i spędzić tam znacznie więcej czasu – uważa amerykańska astronautka Eileen Collins. Pierwsza kobieta dowódca promu kosmicznego przyjechała do Poznania na Festiwal Fantastyki Pyrkon.