Niebieskie światło postarza muszki owocowe

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Codzienna ekspozycja na niebieskie światło, podobne do emitowanego przez ekrany smartfonów zmieniło muszki owocowe na poziomie subkomórkowym, wpływając na rytm dobowy i procesy związane ze starzeniem się – informuje pismo „PNAS Nexus”

Prof. Xiaoyun Wang i jego współpracownicy z South China Normal University w Guangzhou wystawili muszki owocowe (Drosophila melanogaster) na codzienne wielogodzinne działanie niebieskiego światła o niskiej intensywności (BLE), podobnego do tego, którego codziennie doświadczają miliardy ludzi w postaci oświetlenia LED i ekranów urządzeń. Następnie naukowcy przeanalizowali konsekwencje na poziomie komórkowym w porównaniu z muszkami hodowanymi w ciemności.

Autorzy zwrócili szczególną uwagę na wpływ niebieskiego światła na N6-metyloadenozynę (m6A), modyfikację RNA, która odgrywa rolę w wielu procesach życiowych. Okazało się, że światło niebieskie indukuje przeprogramowanie transkryptomiczne, epitranskryptomiczne i metabolomiczne m6A - innymi słowy zmienia procesy życiowe.

Muchy dziesięciodniowe można odróżnić od much 25-dniowych na podstawie profili epitranskryptomicznych m6A w każdej grupie wiekowej, co pokazuje związek między m6A a starzeniem się. Profile RNA pomiędzy 25-dniowymi samcami wystawionymi na działanie światła niebieskiego znacząco różniły się od 25-dniowych samców trzymanych w ciemności. Według autorów rodzaje genów których aktywność wzrosła lub zmalała sugerują, że ekspozycja na niebieskie światło może uszkodzić funkcje neuronalne.

Jak jednak sugeruje porównanie transkryptomów całego ciała, tkanki oka i mózgu muszki są głównymi tkankami, na które wpływa światło niebieskie. Różnice w poziomach mRNA m6A i innych markerów związanych z m6A między muszkami wystawionymi i niewystawionymi na działanie BLE wskazują, że metylacja m6A była zaangażowana w wpływ BLE na Drosophila.

Zdaniem autorów należy zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia wynikające ze skumulowanej ekspozycji człowieka na światło niebieskie.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera