Marihuana może wpływać na empatię

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy odkryli, że regularne palenie marihuany podnosi empatię. Nie namawiają jednak do stosowania narkotyku, choć podejrzewają, że może być pomocny w niektórych zaburzeniach.

Psycholodzy z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku opisali właśnie badanie, w którym sprawdzili, czy marihuana zmienia poziom empatii.

85 regularnych użytkowników narkotyku przeszło odpowiednie testy psychologiczne, a 46 z nich poddało się dodatkowo badaniu mózgu.

Testy wykonano także na 51 osobach, które marihuany nie używały i 34 z nich, również przeskanowano mózgi.

Ocena psychologiczna wskazała, że osoby stosujące marihuanę, zwykle lepiej rozumieją emocje innych ludzi.

Potwierdzają to skany mózgów ochotników.

Otóż u miłośników marihuany przednia część zakrętu obręczy (region odpowiedzialny za empatię, który silnie reaguje na marihuanę) był silniej połączony z regionami pomagającymi wczuwać się w emocje innych ludzi, niejako odczuwając je we własnym ciele.

„Choć potrzebne będą dalsze badania, wyniki te otwierają ekscytujące perspektywy poznawania potencjału marihuany we wspieraniu leczenia zaburzeń związanych z deficytami interakcji społecznych, takich jak socjopatia, fobie społeczne, osobowości unikającej i innych” – stwierdza dr Víctor Olalde-Mathieu, współautor badania opisanego na łamach „Journal of Neuroscience Research”. (PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera