Prof. Krzysztof Jóźwiak został powołany na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Nauki. Badacz bardzo dobrze zna NCN. W latach 2012-2020 był członkiem Rady Centrum - poinformowała ta instytucja.
Prof. Krzysztof Jóźwiak jest profesorem nauk farmaceutycznych, prowadzi badania z zakresu farmakologii molekularnej i chemii leków, kieruje Zakładem Biofarmacji i Katedrą Chemii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od 2018 do 2022 roku był członkiem Rady Naukowej Instytutu Farmakologii im. J. Maja PAN w Krakowie.
"Jestem gotowy wszelkimi sposobami zabiegać o zwiększenie dotacji celowej NCN. Na teraz uważam to za najpilniejsze zadanie i liczę na zrozumienie tej kwestii w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Bez dobrego i projakościowego finansowania nauki czy edukacji w Polsce nie stworzymy nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy" – mówi nowy dyrektor NCN, cytowany w materiale przesłanym we wtorek mediom.
Badacz bardzo dobrze zna Narodowe Centrum Nauki. W latach 2012-2020 był członkiem Rady NCN. Przez część tego czasu kierował Komisją nauk o życiu w Radzie.
"Jest jedną z osób, które brały udział w budowaniu instytucji i doskonale czuje jej misję. Jestem przekonany, że pod jego przywództwem NCN wykorzysta szanse, które najbliższa przyszłość otwiera przed tą agencją" – mówi o swoim następcy prof. Zbigniew Błocki.
Na powołanie na stanowisko dyrektora NCN prof. Jóźwiak czekał blisko osiem miesięcy. Zgodnie z planem pracę powinien był rozpocząć na początku marca, gdy zakończyła się kadencja prof. Błockiego.
Otwarty konkurs na stanowisko dyrektora odbył się na przełomie roku. Rada NCN zaakceptowała kandydaturę prof. Jóźwiaka w połowie lutego. Kolejne miesiące to był czas oczekiwania na nominowanie przez ministra prof. Przemysława Czarnka. Zgodnie z ustawą o NCN, do czasu powołania nowego dyrektora obowiązki pełnił prof. Zbigniew Błocki.
Wręczenie powołania odbyło się 31 października w siedzibie Centrum. Ministra reprezentował prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w MEiN.
Nauka w Polsce
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.