Naukowcy poprosili ochotników, aby dokładnie opisali, w jakich miejscach ciała odczuwają różne rodzaje miłości. Np. „prawdziwa miłość” obejmuje całe ciało, natomiast miłość połączona z namiętnością ma trochę mniejszy zakres, jest za to szczególnie intensywna.
Zespół z fińskiego Uniwersytetu Aalto opracował mapę, pokazującą jak człowiek odczuwa różne rodzaje miłości w swoim ciele.
Badacze pytali ochotników, jak doświadczają aż 27 rodzajów tego uczucia – np. miłości romantycznej, seksualnej, rodzicielskiej, przyjacielskiej, miłości do nieznajomych, do przyrody, Boga, czy do samego siebie. Różne rodzaje miłości tworzyły kontinuum – od najsłabszych odczuć do najsilniejszych.
Duże różnice związane z odczuwaniem dotyczyły miejsc w ciele.
Wszystkie rodzaje miłości były silnie odczuwane w głowie. Znaczna część obejmowała również klatkę piersiową, a niektóre – najsilniejsze – rozlewały się na całe ciało.
"Był to zauważalny, chociaż niezbyt zaskakujący fakt, że rodzaje miłości związane z bliskimi relacjami są podobne i najmocniej odczuwane. Miłość między osobami dzieli się na seksualną i nieseksualną. Rodzaje miłości, które są szczególnie bliskie, to te, które mają wymiar seksualny lub romantyczny" - mówi Pärttyli Rinne, filozof, autor publikacji, która ukazała się w magazynie "Philosophical Psychology".
"Ciekawe było również odkrycie silnej korelacji między fizyczną i mentalną intensywnością emocji - a płynącą z niej przyjemnością. Im silniej dany rodzaj miłości jest odczuwany w ciele, tym silniej jest odczuwany również w umyśle, i płynące z niej doznania są przyjemniejsze" – wyjaśnia specjalista.
Na przykład miłość nazwana "prawdziwą" obejmowała praktycznie całe ciało.
Miłość "namiętna" miała nieco mniejszy zakres, ale wyjątkową intensywność.
Miłość rodzicielska obejmowała głowę i tułów, a "moralna" - głowę i serce.
Badaczy zaintrygowało to, że każda miłość jest odczuwana w głowie, podczas gdy inne obszary są mocno zmienne.
"Kiedy przechodzimy od bardziej intensywnych rodzajów miłości, do słabszych - doznania w okolicy klatki piersiowej maleją. Może być tak, że miłość do obcych osób lub mądrości jest związana z procesem poznawczym. Może też być tak, że w okolicach głowy pojawiają się przyjemne doznania. To zagadnienie, które powinno być dalej badane" – mówi naukowiec.
Zaznacza przy tym, że na odczuwanie miłości mogą wpływać uwarunkowania kulturalne i demograficzne.
"Jeśli to samo badanie zostałoby przeprowadzone w społeczności silnie religijnej, miłość do Boga mogłaby być najmocniej odczuwana. Podobnie, jeśli badani byliby rodzicami w stałym związku, jak to ma miejsce w innym naszym projekcie dotyczącym mózgu, miłość do dzieci mogłaby być najmocniejsza" – tłumaczy.
Marek Matacz
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.