Belgia emituje coraz więcej CO2 z powodu zamykania reaktorów jądrowych

Atomkraftwerk Tihange, Belgia, Adobe Stock
Atomkraftwerk Tihange, Belgia, Adobe Stock

Belgia wyemitowała o 13 procent więcej CO2 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż w tym samym okresie ubiegłego roku - pisze "De Standaard" w poniedziałek, powołując się na badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Gandawie. Zamknięcie reaktorów jądrowych Doel 3 i Tihange 2 jest przyczyną wyraźnego wzrostu.

Doel 3 został zamknięty 23 września ubiegłego roku, a w lutym Tihange 2. W rezultacie Belgia straciła dwa gigawaty energii elektrycznej o niskiej emisji CO2. Ta strata jest natychmiast zauważalna w średnich emisjach w kraju, wynika z badań, o których informuje też agencja Belga.

W porównaniu z okresem od lutego do lipca ubiegłego roku intensywność emisji CO2 w tym samym okresie tego roku wzrosła o 13 proc., ze 148 do 168 gramów CO2 na KWh.

Dla porównania Holandia wyemitowała 349 gramów CO2 na kWh z produkcji energii elektrycznej, Francja 72 gramy, a Niemcy 486 gramów. Holandia i Niemcy nadal korzystają z elektrowni węglowych, podczas gdy Belgia nie.

Emisje CO2 w Belgii różnią się z miesiąca na miesiąc. Na przykład w lutym 2023 r. emisja CO2 była o 57 proc. wyższa niż rok wcześniej, podczas gdy w lipcu była o 33 proc. niższa. Wynika to ze zmienności produkcji energii odnawialnej.

Z Brukseli Łukasz Osiński(PAP)

luo/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera