Andaluzja była kolebką wyrobów krzemowych w Europie Zachodniej

Orce, Andaluzja. Źródło: Adobe Stock
Orce, Andaluzja. Źródło: Adobe Stock

Położona na południu Hiszpanii Andaluzja była zachodnioeuropejską kolebką wytwarzania przez praczłowieka przedmiotów z krzemienia - wynika z opublikowanego przez archeologów studium dotyczącego znalezisk w gminie Orce w pobliżu Grenady.

Hiszpańscy archeolodzy twierdzą, że miejsce to należy określić mianem europejskiej “Doliny Krzemowej”, gdyż przez co najmniej 200 tys. lat na obszarze tym wytwarzane były przedmioty z krzemienia.

W trakcie zakończonych w lipcu br. prac wykopaliskowych, wspieranych finansowo przez rząd wspólnoty autonomicznej Andaluzji, znaleziono 60 przedmiotów wykonanych z krzemienia, których wiek sięga kilkuset tysięcy lat. Ma on zostać określony precyzyjnie podczas zaplanowanych na najbliższe miesiące dalszych badań.

Autorzy dotychczasowych prac wykopaliskowych, w których wzięło udział ponad 90 archeologów, znaleźli w gminie Orce także skamieliny zwierząt: mamutów, nosorożców, jeleni, koni oraz kóz.

Kierujący zespołem naukowców prof. Juanma Fernandez Arenas z Wydziału Prehistorii i Archeologii na uniwersytecie w Grenadzie wyjaśnił, że wyrabiane na terenie tej prowincji narzędzia krzemienne służyły praczłowiekowi m.in. do obróbki mięsa zabitych zwierząt.

Dodał, że jednym z największych odkryć w trakcie badań zakończonych w lipcu br. przez archeologów na trzech złożach – Barranco Leon, Venta Micena i Fuente Nueva 3 – była czaszka nieznanego wcześniej nauce konia. Dodał, że miał on duże rozmiary.

Znalezisko z Fuente Nueva 3, jak sprecyzował prof. Fernandez Arenas, to czaszka nowego gatunku o nazwie equus suessenbornensis. Wyjaśnił, że prowadzone są obecnie badania służące określeniu wieku tej skamieliny.

Autorzy studium, które kontynuowane będzie przez najbliższe 4 lata przy wsparciu lokalnych władz przypomnieli, że gmina Orce jest uznawana za miejsce znalezienia najstarszej ludzkiej skamieliny w Europie Zachodniej. Odkrycia tego dokonano w 2013 r.

Skamielina ludzkiego zęba znaleziona została wówczas na złożu archeologicznym Barranco Leon. Jej wiek oceniany jest na 1,4 mln lat.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera