Neurofarmakolog prof. Katarzyna Starowicz-Bubak z nagrodą ICRS

Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak. Źródło: Instytut Farmakologii PAN
Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak. Źródło: Instytut Farmakologii PAN

Prof. dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN otrzymała nagrodę Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kannabinoidami (International Cannabinoid Research Society – ICRS), na którego czele niebawem stanie.

Jak poinformował Instytut, nagroda ICRS Mid Career Award jest wręczana wybitnemu naukowcowi, który nie tylko wykazał zaangażowanie w badaniach nad kannabinoidami i endokannabinoidami, lecz także opracował spójny program doskonałości badawczej w tej dziedzinie. Nagrodę równorzędną otrzymał prof. Matthew N. Hill z University of Calgary (Kanada).

Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak jest neurofarmakologiem z Zakładu Neurochemii w Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problemu bólu przewlekłego i opracowywania nowych możliwości jego terapii.

Za swoją pracę badawczą naukowczyni była już nie raz wyróżniana m.in. Nagrodą Narodowego Centrum Nauki.

Pod koniec czerwca prof. Starowicz-Bubak zostało powierzone kierownictwo Międzynarodowym Towarzystwem Badań nad Kannabinoidami: w 2024 roku będzie pełnić funkcję prezydenta-elekta, a w 2025 roku – prezydenta ICRS.

Kannabinoidy to grupa substancji chemicznych, które oddziałują z układem endokannabinoidowym znajdującym się w ludzkim organizmie. Ich nazwa wywodzi się od roślin, z których pierwotnie zostały wyizolowane, czyli konopi – cannabis.(PAP)

Nauka w Polsce

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera