Kobiety też były łowczyniami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Legł właśnie w gruzach utrwalony mit o tym, że mężczyźni byli jedynymi myśliwymi w historii archaicznych społecznościach – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS”.

Legł właśnie w gruzach utrwalony mit, że tylko mężczyźni polowali w archaicznych społecznościach, a kobiety trudniły się zbieractwem roślin i drobnych zwierząt, takich jak skorupiaki. Najnowsze badania temu przeczą.

Zakrojona na szeroką skalę analiza danych z kilkudziesięciu społeczności koczowniczych na całym świecie pokazuje, że kobiety również polują. Kobiety myśliwe występowały w co najmniej 79 proc. tych społeczności – informuje zespół pod kierunkiem Abigail Anderson z Seattle Pacific University (USA).

Coraz więcej świadectw archeologicznych podważa stereotypowy schemat temat podziału ról w archaicznych kulturach. W wielu społecznościach występują np. pochówki kobiet z akcesoriami myśliwskimi do polowań na grubszą zwierzynę.

Sugerowano niekiedy, że rola kobiet jako myśliwych ograniczała się do dawnych czasów, nowsze społeczności miały zaś mieć ustalony podział ról, w którym kobiety zajmowały się wyłącznie zbieractwem.

W celu zbadania tej hipotezy zespół pod kierunkiem Anderson przeanalizował dane z ostatnich 100 lat, dotyczące 63 społeczności koczowniczych na całym świecie, w tym w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Australii, Azji i Oceanii.

Z badań wynikło, że kobiety polują w 79 proc. społeczeństw, niezależnie, czy były matkami. Ponad 70 proc. polowań miało charakter stałej, celowej praktyki, nie zaś przygodnego zachowania, gdy kobiety natykały się na zwierzynę podczas innych prac. Ponadto polowania były ukierunkowane na zwierzynę wszelkich rozmiarów, najczęściej grubą.

Okazało się również, że kobiety nauczały zasad łowieckich. Stosowały też większą różnorodność broni i strategii łowieckich niż mężczyźni.

Autorzy zauważają, że utrwalone stereotypy miały wpływ na interpretację wcześniejszych badań archeologicznych. Niektórzy naukowcy bowiem niechętnie interpretowali przedmioty zakopane z kobietami jako narzędzia łowieckie.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera