Na Wyspach Brytyjskich w miejscu swojego zamieszkiwania prehistoryczni łowcy zbieracze utrzymywali porządek – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.
Prehistoryczni łowcy zbieracze porządkowali i organizowali swoją przestrzeń mieszkalną. Świadczą o tym badania na stanowisku archeologicznym Star Carr w North Yorkshire (pn.-wsch. Anglia), które datowane jest na 11 tys. lat.
Naukowcy z University of York i University of Newcastle (W. Brytania) dowodzą, że mieszkańcy wyznaczali osobne strefy na różne domowe aktywności.
„Odkryliśmy, że istniały odrębne obszary dla różnych typów działań, a więc brudna aktywność, obejmująca na przykład rzeźnictwo, była wykonywana w osobnej strefie i oddzielona od czystszych zadań, takich jak wytwarzanie kościanych i drewnianych przedmiotów, narzędzi lub biżuterii” - opisuje dr Jess Bates z University of York.
Jak dodaje, było to o tyle zaskakujące, że łowcy zbieracze mieli zwyczaj częstego przemieszczania się. Ta organizacja przestrzeni świadczy o tym, że miejsce zamieszkania spełniało funkcję nie tylko schronienia przed niepogodą czy chłodem, ale również przestrzegano w nim pewnych norm społecznych.
Stanowisko Star Carr jest najstarszym na Wyspach Brytyjskich świadectwem konstrukcji mieszkalnej. Jej częścią prawdopodobnie był rodzaj szałasu w kształcie indiańskiego tipi.
Więcej tutaj. (PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.