Brazylia/ Obszar wycinki lasów amazońskich w pierwszym półroczu mniejszy o jedną trzecią

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Obszar wycinki lasów amazońskich spadł w pierwszym półroczu 2023 roku o 33,6 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej - poinformował brazylijski instytut badań kosmicznych (Inpe) powołując się na dane satelitarne.

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, który objął rządy po wyborach wygranych jesienią 2022 roku, zapowiedział zahamowanie wycinek w Amazonii i całkowite ich zakończenie do 2030 roku.

Z danych wynika, że o ile w pierwszym półroczu ubiegłego roku lasy w tym regionie skurczyły się o 3988 km kwadratowych, to podczas pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku było to 2649 km.

W okresie kiedy wylesianie w Brazylii spadło, w statystykach odnotowano wzrost liczby pożarów - zauważa portal BBC. Tylko w czerwcu monitoring satelitarny wykrył ponad 3 tys. pożarów w Amazonii, najwięcej od 2007 roku. Wiele z nich było związanych z oczyszczaniem wcześniej wylesionych obszarów. W kwietniu badania przeprowadzone przez sieć monitorującą Global Forest Watch wykazały, że w ubiegłym roku na całym świecie łącznie utracono obszar lasów tropikalnych wielkości Szwajcarii.

Lasy Amazonii, pokrywające 60 proc. obszaru Brazylii, są uważane za jeden z kluczowych czynników w globalnej walce ze zmianami klimatycznymi. Podczas pożarów czy celowego wypalania lasów intensywnie emitowany jest dwutlenek węgla. Puszcza amazońska nazywana jest "płucami planety". (PAP)

os/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera