Chiny/ Przeprowadzono zdalną operację histerektomii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chińscy chirurdzy z pomocą robota przeprowadzili operację usunięcia macicy u pacjentki oddalonej o ponad tysiąc kilometrów. To nowy rozdział w dziedzinie zdalnych operacji – twierdzą.

Do teleporad, szczególnie po niedawnej pandemii większość ludzi zdążyła się już przyzwyczaić. Z najnowszą technologią telemedycyna może jednak oferować znacznie więcej.

W eksperymencie, opisanym na łamach „Intelligent Surgery” (https://doi.org/10.1016/j.isurg.2024.09.001), chińscy lekarze przeprowadzili zdalną operację histerektomii.

Chirurga przebywającego w Głównym Szpitalu Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Pekinie i pacjentkę dzieliło 1200 km.

Lekarz za pośrednictwem specjalnej konsoli i sieci 5G sterował operującym chorą robotem Edge Multi-Port Endoscopic Surgical Robot MP1000 (Edge MP1000). Jednocześnie otrzymywał trójwymiarowe obrazy tego, co dzieje się w operowanym miejscu.

Procedurę transmitowano - można ją było śledzić w różnych miejscach świata.

To nowy rozdział w chirurgii – stwierdzają chińscy eksperci.

„Udało nam się spełnić specyficzne wymagania niskiego opóźnienia komunikacji, wysokiej precyzji i wysokiej niezawodności niezbędnych w operacjach chirurgicznych” – mówi Yuanguang Meng, główny autor publikacji.

„Dane pokazały, że dwukierunkowe opóźnienie podczas operacji wynosiło zaledwie 19 ms, z maksymalnym odchyleniem wynoszącym około 3 ms w rzadkich momentach oraz wskaźnikiem utraty klatek na poziomie około 0,2 proc.” – dodaje.

Pacjentka doszła do siebie po operacji i została wypisana ze szpitala już czwartego dnia, bez żadnych powikłań.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/ADAM DAVIS 14.03.2024

    Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki zdolne do komunikacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera