Suwałki/ Zakończył się 19. Jaćwieski Festyn Archeologiczny

04.09.2021 PAP/Artur Reszko
04.09.2021 PAP/Artur Reszko

Dwudniowy 19. Jaćwieski Festyn Archeologiczny zakończył się w niedzielę nad Zalewem Żwirek w Suwałkach (woj. podlaskie). W tym roku do organizacji imprezy włączyło się rządowe Centrum GovTech.

Festyn jest największą w tej części kraju imprezą archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, która dotyczy odległej przeszłości i polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i w okresie wczesnohistorycznym.

W tym roku wydarzenie podzielono na dwie strefy: przeszłości i przyszłości. W strefie przyszłości można było m.in. wziąć udział w warsztatach kreatywnych, grze terenowej, poznać historię drukowaną w 3D i wiele technologicznych atrakcji.

Festyn odbył się na obrzeżach Suwałk, nad Zalewem Żwirek. Podczas imprezy w strefie przeszłości czynne były stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi. Zorganizowano gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem oraz walki, pokazy broni i uzbrojenia średniowiecznego.

Ponad 20-letnią tradycją festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów. W sobotę wieczorem została zaprezentowana inscenizacja opowiadająca o napaści Rusi na Jaćwingów - waleczny lud bałtyjski, który zamieszkiwał Suwalszczyznę.

W niedzielę uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w turniejach łuczniczych dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych. W strefie przeszłości odbył się także turniej wojów o puchar Skomanda, czyli legendarnego wodza i kapłana Jaćwingów.

Pełnomocniczka premiera ds. GovTech oraz pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska stwierdziła, że Skandynawowie mają Wikingów, a my - Jaćwingów. Oceniła, że należy o nich mówić i promować przeszłość. Według niej Suwalszczyznę należy promować właśnie poprzez Jaćwingów.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski podkreślił, że niewielki festyn, który po raz pierwszy odbył się 24 lata temu, przekształcił się w dużą imprezę plenerową organizowaną wspólnie z Centrum GovTech. Przypomniał, że suwalskie muzeum jest w posiadaniu największych zbiorów związanych z Jaćwingami i są odkrywane kolejne znaleziska. W Suwałkach można tez oglądać wystawę poświęconą temu historycznemu ludowi.

Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingów podbił zakon krzyżacki.

W latach 1955-1966 odkryto i przebadano cmentarzysko kurhanowe w miejscowości Szwajcaria k. Suwałk, które pochodzi z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. 4 hektarów.(PAP)

Nauka w Polsce, Jacek Buraczewski

bur/ mk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera