Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
01.07.2023 aktualizacja 01.07.2023

Gra do samodzielnej rehabilitacji oddechowej

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Osoby po ciężkich chorobach układu oddechowego lub operacjach kardiologicznych mogą skorzystać z systemu Notos - połączenia telefonu z aplikacją i prostego trenażera, opracowanego na Politechnice Warszawskiej (PW).

System umożliwia samodzielne ćwiczenia w oczekiwaniu na rehabilitację specjalistyczną. Pomysł doktorantów z PW nagrodzono w konkursie projektów wdrożeniowych - poinformowała uczelnia.

Notos to aplikacja mobilna i prosta podstawka pod telefon oraz mechaniczny trenażer oddechowy z trzema kulkami podnoszonymi wdechem przez rurkę. Pacjenci mogą ćwiczyć, grając w prostą grę platformową, wymuszającą poprawne wzorce oddychania i angażującą ich w terapię dzięki elementom "grywalizacji". Aplikacja będzie pokazywać m.in. postępy w rehabilitacji.

Jak podano w informacji prasowej na stronie PW, niemal 18 milionów osób co roku przechodzi zapalenie płuc, COVID-19 lub operacje kardiologiczne. Po nich pacjenci powinni natychmiast rozpocząć rehabilitację oddechową. Jedna oczekiwanie na ćwiczenia ze specjalistami trwa ponad 3 miesiące, co utrudnia powrót do dawnej kondycji i grozi też powikłaniami.

Alternatywą dla profesjonalnej rehabilitacji jest samodzielne ćwiczenie z prostymi trenażerami oddechowymi lub dmuchanie przez słomkę do szklanki z wodą. "Według naszych badań, opartych o wywiady pogłębione i ankiety, skuteczność tych metod jest znikoma, ponieważ pacjenci bardzo szybko tracą motywację ze względu na monotonię i brak świadomości zauważalnych postępów" – zwrócił uwagę Piotr Falkowski, szef zespołu, który wymyślił inne rozwiązanie problemu.

W ramach zespołu "pd meds" z Piotrem Falkowskim współpracują: Maciej Pikuliński, Anna Pastor i Bazyli Leczkowski, wspierani przez konsultantów w obszarze medycznym i mentorkę biznesową.

Notos powstał w ramach Tech-Athonu – maratonu pracy nad innowacyjnymi projektami technologicznymi, które mają być wprowadzone na rynek. Konkurs jest skierowany do doktorantów PW. Zespół "pd meds" zajął w nim ex aequo pierwsze miejsce. W nagrodę otrzymał 80 tys. złotych na dalszy rozwój rozwiązania. Doktoranci planują opracowanie stabilnie działającego prototypu. Badania nad optymalnymi rutynami treningowymi oraz skutecznością działania systemu odbędą się we współpracy z placówkami medycznymi. Falkowski zakłada wprowadzenie produktu na rynek w 2024 r.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024